Három Fradi-játékos éjjel kijutott a labdarúgó vb-re + videó

Kedd éjjel Afrikában befejeződtek a selejtezők a katari labdarúgó-világbajnokságra, s Marokkó, Tunézia, Ghána, Kamerun és Szenegál ért révbe. Nem voltunk híján a drámáknak.

2022. 03. 30. 2:03

Kedd éjjel rendezték az afrikai világbajnoki selejtezők 3. körének visszavágóit, amelyeken három FTC-labdarúgó is érintett volt: Samy Mmaee és Ryan Mmaee a marokkói, pedig a tunéziai válogatottban. A marokkóiak az 1-1-es eredménnyel végződött első mérkőzés után hazai pályán 4-1-re legyőzték a Kongói DK-t, így 5-2-es összesítéssel nyerték meg a párharcot, s kijutottak a vb-re. Samy Mmaee egy sérülés miatt a 9. percben állt be csereként, Ryan Mmaee a 81. percben lépett pályára. Marokkó 1970, 1986, 1994, 1998 és 2018 után hatodszor szerepelhet vb-n.

A marokkóiakhoz hasonlóan legutóbb, 2018-ban ugyancsak vb-induló Tunézia a párharc első meccsét 1-0-ra nyerte meg Mali ellen, a minimális előny pedig elegendőnek bizonyult, a keddi visszavágó ugyanis 0-0-s döntetlenre végződött. Aissa Laidouni végigjátszotta az összecsapást,  s csapata egyik legjobbja volt.  Tunézia ezt megelőzően öt alkalommal (1978, 1998, 2002, 2006, 2018) vehetett részt vb-n.

A Nigéria–Ghána összecsapás 1-1-re végződött, s mivel az első meccsen 0-0 lett a végeredmény, idegenben szerzett góljával Ghána ért révbe, s története során  2006, 2010 és 2014 után negyedszer vb-résztvevő.

A kontinensbajnok Szenegál a harmadik percben ledolgozta egygólos hátrányát Egyiptommal szemben, a gyors gólt azonban nem követte már egyetlen találat sem, így a tizenegyespárbajra maradt a döntés. S miként az Afrika-kupa február 6-i döntőjében, a hasonló végjátékban ezúttal is szenegáliak ünnepelhettek az egyiptomiak kárára. Az első két pár hibázott – hazai részről például Kalidou Koulibaly, majd a vendégektől Mohamed Szalah rontott –, utána azonban mindhárom szenegáli betalált, a negyedik egyiptomi viszont nem. A krónikához hozzátartozik, hogy a szenegáli szurkolók lézerezéssel zavarták az egyiptomi játékosokat. Szenegál mostani sikere mindenesetre azt jelenti, hogy 2002 és 2018 után harmadszor szerepelhet vb-n.

Kamerun válogatottja hosszabbításban 2-1-re nyert Algéria vendégeként, így idegenben szerzett több góljának köszönhetően lépett tovább ugyancsak drámai végjátékban. Kamerun az 1-0-s hazai vereség után a 22. percben Eric Maxim Choupo-Moting góljával ledolgozta minimális hátrányát, és a rendes játékidőben nem jutottak egymással dűlőre a csapatok. A házigazdák részéről Iszlam Szlimani a második félidő elején, majd a ráadásban is betalált ugyan, de a videobírós ellenőrzést követően egyik alkalommal sem adták meg a gólt. Ahmed Touba a 118. percben aztán mégis kiegyenlített, de nem maradt döntetlen az eredmény – ami pedig vb-kvalifikációt ért volna a hazaiaknak –, mert a 124. percben (!) gólt szereztek a vendégek, Toko Ekambi találata nekik jelentette a vb-részvételt. Kamerun korábban már hét alkalommal (1982, 1990, 1994, 1998, 2002, 2010, 2014) szerepelt vb-n.

Afrikai vb-selejtezők, 3. szakasz, visszavágók (A találkozók összefoglalói a linkekre kattintva megtekinthetők.)

Marokkó–Kongói DK 4-1 (2-0), tj.: Marokkó, 5-2-es összesítéssel
Tunézia–Mali 0-0, tj.: Tunézia, 1-0-s összesítéssel.
Nigéria-Ghána 1-1 (1-1), tj.: Ghána, 1-1-gyel, idegenben szerzett góllal.
Algéria–Kamerun 1-2 (0-1, 0-1, 0-1) – hosszabbítás után; tj.: Kamerun, 2-2-vel, idegenben szerzett több góllal
Szenegál–Egyiptom 1-0 (1-0, 1-0, 1-0), tj.: Szenegál, 1-1-gyel, 3-1-re megnyert tizenegyespárbajt követően

Borítókép:  Aissa Laidouni a tunéziai válogatottban a hátsó sorban, a kapus mellett (Forrás: Twitter/Tunisie Football)