Szijjártó Péter tegnap Moszkvában tárgyalt Alekszandr Novak és Gyenyisz Manturov orosz miniszterelnök-helyettessel, Jurij Usakov államfői tanácsadóval és Mihail Degtyarev orosz sportminiszterrel. A tárcavezetőt elkísérte Oroszországba a 2012-ben olimpiai bajnok úszónk, Gyurta Dániel is, aki ezután a háború miatt eltiltott orosz sportolók helyzetéről írt a közösségi oldalán.

„A sportnak függetlennek kell lennie a világ zajától. Orosz versenyzők nélkül az olimpiai mozgalom sem teljes. Én azon vagyok, hogy újra integráljuk az orosz versenyzőket a sport világába” – jelentette ki Gyurta Dániel, aki nemrég örömmel fogadta a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) frissen megválasztott elnöke, Kirsty Coventry kinevezését. És nem csak azért, mert ő is úszó volt.
Coventry már jelezte, hogy létrehoz egy munkacsoportot, amelynek feladata lesz többek között az orosz sportolók helyzetének a rendezése is. Mint ismert, az orosz sportolók az ukrajnai háború miatt nem indulhatnak nemzetük színeiben a világversenyeken, tavaly a párizsi olimpián is csak független színekben állhattak rajthoz, feltéve, hogy nem támogatták a háborút. Oroszországban máris abban reménykednek, hogy a sportolóik az ország zászlaja alatt térhetnek vissza a sport világába.
Gyurta Dániel: Kós Hubert Európa-csúcsa és az oroszok hiánya
„A tavalyi budapesti rövidpályás vb-n összetett 2. lett az orosz csapat. Nélkülük ugyanaz lett volna mások sikere vagy Kós Hubert Európa-csúcsa, aki pont egy orosz versenyző eredményét adta át a múltnak?” – tette fel a kérdést Gyurta Dániel, aki az oroszok visszatérése mellett érvel.
Tavaly decemberben rendezték Budapesten az úszók rövidpályás világbajnokságát, amelyen harminc orosz úszó indulhatott semleges színekben, de már váltóban is engedték őket versenyezni. Speciális szabályok vonatkoztak rájuk, győzelmeik esetén nem játszották le az orosz himnusz, nem nyilatkozhattak, be sem tehették a lábukat a vegyes zónába, ahol interjút adhattak volna.
Kós Hubert 100 háton éppen a 18 éves orosz, Miron Licinfev mögött lett ezüstérmes, és nem szólt a himnusz, amikor dobogóra álltak. Kós 200 háton aztán 1:45.65 perces Európa-rekorddal nyert, az orosz Arkady Vyatchanin 2009-es 1:46.11-es rekordját javította meg.