A hétfői pihenőnap után kedden a Montpellier-ből induló 171,5 kilométer megtétele és 2950 méter szintemelkedés leküzdése után hegyi befutó várt a kerékpárosokra a Mont Ventoux-n. Már reggel kiderült, hogy tüdőgyulladás miatt visszalép a versenytől a holland Mathieu van der Poel, aki a viadal elején szakaszt nyert és a sárga trikót is viselte, továbbá harcban volt a pontverseny megnyeréséért. A fő kérdés persze az volt, vajon Jonas Vingegaard 2021 után idén is meglepi-e Tadej Pogacart a Mont Ventoux-n, akkor felfelé leszakított a szlovén, aki lejtmenetben utolérte őt. Idén a kopár csúcson volt a befutó.

Gyors tempó mellett sokáig nem engedett el senkit a mezőny, végül viszont jelentős létszámú versenyző szökött meg, két csoportban összesen 37 bringás tekert a mezőny előtt. A java, a Mont Ventoux megmászása a végén következett: a 15,7 kilométer hosszú, 8,8 százalék átlagmeredekségű emelkedő az egyik legkeményebb próba a Tour de France-on.
Pogacar és Vingegaard többször próbálkozott a Mont Ventoux-n
Ahogy haladt felfelé a mezőny, egyre maradtak le a bringások. Miután mindkét segítője leszakadt, Vingegaard támadott, de nem tudta meglepni Pogacart. Másfél kilométer volt hátra, amikor először Pogacar próbálkozott, de Vingegaard is tartotta a lépést. A legvégén a címvédő szlovén azért megmutatta, ki az úr a háznál, lehajrázta dán riválisát, aki külön idővel, két másodperccel mögötte ért célba.
Jonas Vingegaard ráadásul a célba érés után egy fotóssal ütközött és elesett.
Mi lesz a Tour de France hajrájában? A kihívó motivált
– Jó érzés, elégedett vagyok azzal, ahogyan támadtam. Ugyan nem sikerült faragnom a hátrányomból, mégis motivációt meríthetek a mai szakaszból. A csapat ma fantasztikus munkát végzett, mindenki mindent beleadott. Hogy mi volt a terve a fotósnak a befutó után? Fogalmam sincs – értékelt a szakasz után Jonas Vingegaard.
A szakaszgyőzelemről is sprint döntött, a francia Paret-Peintre gyorsabb volt, mint a hatodik szakaszon győztes ír Healy, ezzel idén először nyert francia kerékpáros ezen a Touron.
A 112. Tour de France szerdán a Bollene és Valence közötti 160,4 kilométeres etappal folytatódik.
Tour de France, 16. szakasz
- Valentin Paret-Peintre (francia, Soudal Quick-Step) 4:03:19 óra
- Ben Healy (ír, EF Education-EasyPost) azonos idővel
- Santiago Buitrago (kolumbiai, Bahrain Victorious) 4 másodperc hátrány
5. Tadej Pogacar (szlovén, UAE Emirates-XRG) 43 mp h.
6. Jonas Vingegaard (dán, Visma-Lease a Bike) 45 mp h.
Az összetett élcsoportja:
- Pogacar 58:24:46 óra
- Vingegaard 4:15 perc hátrány
- Lipowitz 9:03 p h.
Az utoksó 1 km összefoglalója: