Az 1938-as berlini után tíz évvel rendeztek ismét olimpiát, tehát két olimpia is kimaradt a ciklusból. A londoni olimpián, az előzőhöz hasonlóan ismét 10 aranyat nyertek a magyarok és megint a 3. helyen végeztek a nemzetek nem hivatalos rangsorában. Itt nyert először olimpiai bajnokságot Papp László, aki 1952-ben és 1956-ban megismételte ezt a sikert, így ő Magyarország egyetlen olyan ökölvívója, aki 3 olimpiai aranyérmet is begyűjtött.
A magyar sport nagyon gyorsan regenerálódott a II. világháború után, látszólag ugyanazt a szintet tudta képviselni, mint az előző évtizedekben. Ekkor már, 1948 őszén megtörtént a hatalomátvétel: megalakult a Magyar Dolgozók Pártja és egyesült a szociáldemokratákkal, tehát a diktatúra kezdeti időszakában vagyunk. Ugyan még nem érződik, de az 1950-es években volt egy nagyon erőteljes fellendülés a magyar sportban, mert az állam hatalmas pénzeket pumpált bele, hogy Magyarország a sportsikerek révén is legitimálja magát. 1948-ban még benne volt a lendület a magyarokban a 1945-ös felszabadulás után, így az „önmagunktól újjáépítjük az országot” eszme lendületet adott a sportéletnek is. Azt is újra kellett építeni, és tulajdonképpen ennek a 3 éves lendületnek is köszönhető, hogy Londonban ilyen sikeresen szerepeltek a magyarok.
Részlet a Magyar Filmhíradóból
A londoni olimpia sikerei büszkeséggel töltötték el a magyar nép minden rétegét. Győztes fiaink aranyvonatát a határon a kormány, a családtagok és a sportszervezetek népes küldöttségei fogadták. Példátlan diadalmenet a Budapestig tartó néhány órás út. Hatvanöt nemzet viadalában a harmadik hely kivívása hősi küzdelem volt. Dicső fiainkat a Keleti pályaudvaron zsúfolásig megtelt előtérben Kádár János belügyminiszter fogadta a magyar nép és a magyar kormány nevében:
„Minden egyes helyezés megszerzése sportszerű, de hallatlan erős küzdelem, megfeszített akarat és erő eredményeképpen jöhetett csak létre. Ezért fogadják itt a nyilvánosság előtt olimpiai bajnokaink és helyezést elért sportoló honfitársaink a magyar kormány őszinte jókívánságait sikereikhez.”
A lelkes tömeg diadalittasan kísérte bajnokainkat a főváros utcáin. Olimpiai sikereink újabb bizonyítékát adták a magyar nép értékeinek és fegyelmezett harci tudásának.