Lovagrendek misztikumából született magyar rend

Alig ismerjük a Szent István Rendet: egykor a legrangosabb elismerést jelentette, még Széchenyi is vágyott rá.

Bárány Krisztián
2014. 06. 08. 8:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Károly Róbert 1326-ban alapította meg a Szent György Rendet, amelynek egyetlen számottevő emléke a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárában őrzött, a kiállításon bemutatott alapító okirat. A lovagrendek mintájára ennek tagjai is azonos ruhát, fekete köpenyt viseltek, rajta pedig jelvényt: egy keresztet. A következő hazai rend a Luxemburgi Zsigmond által 1408-ban alapított Sárkány Rend. Jelvényük egy összetekeredett sárkány volt, hátán egy vörös kereszttel, a fémből készült jelvényen a sárkány hátába döfött keresztet láthatunk. Pallos Lajos, a Magyar Nemzeti Múzeum kurátora elmondta, mindkét rendnek az volt a célja, hogy a királyság legfőbb előkelőit a király hűségében egyesítse, így egyfajta testületként fejtsenek ki erőt az uralkodó, illetve az ország érdekében. A rendezőknek az Aranygyapjas Rend relikviái mellett néhány emléket a Sárkány Rendről is sikerült felkutatniuk.

A kiállítás kurátora szerint a Szent István Rend külsőségeiben – ruha; jelvény; tisztségviselők, mint nagymester, kancellár, herold, kincstárnok; stb. – e középkori rendeket utánozta, de az újkori kitüntetések már többfokozatúak voltak, és a rend tagjai jóval nagyobb létszámot taksáltak, a Szent István Rend száz tagot tömörített. Ahogy Pallos Lajos mondja, a későbbi XIX. századi rendek esetében a létszám már nem is volt meghatározva. A Szent István Rend esetében a XIX. század során a külsőségek – mint a rendi ruha viselése vagy a közös adományozási ünnep – fokozatosan elhalt, s ilyen értelemben a testületi szellem, vagyis az azonos rendhez való tartozás tudata is gyengült. Érdekes kérdés, hogy a kitüntetettek alkothattak-e egyfajta társaságot, akik bizonyos érdekeket, így Magyarország ügyét közösen képviselték.

„Úgy maradt meg, ahogy mondjuk ma a Kossuth-díjjal kitüntetettek is számon tartják egymást mint ugyanazzal kitüntetett személyt. Ha eleinte lehetett olyan megfontolás a rendtagok körében, hogy az országért mint testület együtt tesznek dolgokat, az nem erősödhetett fel, mivel kezdettől nemcsak a Magyar Királyság alattvalói részesültek a kitüntetésből, hanem az uralkodó birodalmának nem magyar alattvalói is. Közel a kisebbik fele ezek közül került ki. A magyar rendlovagokban természetesen volt hazafiúi öntudat, de nem látjuk nyomát, hogy kifejezetten a rendtagságuknál fogva tettek volna valamit közösen az országért. Ettől persze még megvolt a presztízse annak, ha valaki »Szent István első magyar apostoli király jeles rendjének« vagy másképp »Szent István apostoli király vitézi rendjének« volt a lovagja” – magyarázza Pallos.

Szerinte a társadalom – legalábbis a középosztályig bezárólag – számon tartotta a kitüntetést, s mint magyar kitüntetést a birodalmon belül különösen becsülte. Példaként Széchenyi István is felhozta, a történetet ismerje meg videónkból.

Az alapszabályok szerint a Szent István Rend kitüntetettjei bejelentés nélkül megjelenhettek az udvarnál, fokozatuk szerint bárói vagy grófi rangért folyamodhattak. Utóbbi lehetőség 1884-ig maradt érvényben. A rangemelést jóval kevesebben kérték, mint gondolnánk, hiszen anyagai vonzatai voltak. A kitüntetés juttatással nem járt, kiadással viszont igen, mert taksát kellett fizetni az egyes fokozatok után, s az adományozási díszoklevél kiállítása sem volt ingyenes.

A Szent István Rendet Mária Terézia, a Habsburg Birodalom feje alapította pontosan 250 esztendeje, 1764-ben a kiváló polgári érdemek megjutalmazására. Az uralkodó a rend elnevezésével az államalapító Szent István előtt tisztelgett, egyszersmind kinyilvánította háláját magyar alattvalóinak, akik a birodalmát fenyegető egymást követő háborúkban hűségesen kitartottak mellette. A Szent István Rend háromfokozatú volt. A nagykeresztet vállon átvetett szalagon, a középkeresztet nyakba kötött szalagon, míg a lovagkeresztet mellre tűzhető szalagon viselték. A nagykereszthez mellen viselhető csillag is tartozott, s jelvényhez ünnepélyes alkalmakhoz díszes lánc is tartozott. A rendi jelvények rangos ötvösműhelyekben készültek, az ékszerekhez hasonló pompás kivitelben.

Az első személy akit Mária Terézia kitüntetett, a saját fia, a későbbi II. József volt. Másodikként Barkóczi Ferenc esztergomi érsek kapta meg a kitüntetést, s a rend főpapjának a címét is elnyerte; később a mindenkori esztergomi érsek ugyancsak birtokolta a nagykeresztet és ezt a címet. Az utolsó kitüntetett Maximilian Hussarek osztrák miniszterelnök volt, aki a Monarchia felbomlása előtti utolsó pillanatban, 1918. október 27-én kapta meg a rend nagykeresztjét” – mondja Pallos Lajos.

A díjazottak lajstromában a magyarság számára meghökkentő nevek is ott díszelegnek. Napóleon vagy Haynau mindenképpen ilyen személy. A kiállításon végigsétálva kiderült, a francia császár 1810-ben kapta meg a kitüntetést az osztrák császár lányával együtt. A kurátor kiemelte, a napóleoni háborúk után a Szent István Rend a nemzetközi diplomáciában is nagy hangsúlyt kapott. Nem véletlen, a kitüntetettek közt ott szerepel többek közt az 1848–49-es forradalom és szabadságharc egyik leverője, I. Miklós orosz cár is. Haynau neve sem cseng valami fényesen, a bresciai hiéna 1849-ben, az uralkodónak tett hű szolgálataiért kapta meg a Szent István Rend nagykeresztjét.

„A kiegyezés alkalmával az új magyar kormány ragaszkodott ahhoz, hogy a kiemelkedő közéleti szereplők mellett a magyar kultúra is megtiszteltetést kapjon, Arany kitüntetésével. A probléma csak az volt, hogy ő ’48-as múltjával nem akarta elfogadni a rend kiskeresztjét. A kiállításon bemutatjuk a leveleket, amelyeket Eötvös József kultuszminiszterrel és Wenckheim Béla belügyminiszterrel váltott ez ügyben. Arany végül kénytelen volt elfogadni a kitüntetést, de nem viselte” – magyarázza Pallos.

1896-ban a millennium alkalmával három festőművész, Benczúr Gyula, Lotz Károly és Munkácsy Mihály mint a magyar kultúra kiemelkedő reprezentánsa kapott kiskeresztet. A Magyar Nemzeti Múzeum munkatársa hangsúlyozza, a dualizmus korában a magyar politikai vezetés fontosnak tartotta, hogy a kultúra vezető alakjait is kitüntesse az uralkodó. Később, 1910-ben Mikszáth Kálmán is megkapta a rend kiskeresztjét, ahogy Szinyei Merse Pál is 1912-ben.

„Munkácsy fontosnak tartotta, hogy külföldi és hazai kitüntetései, valamint különféle díjérmei együtt maradjanak és a Magyar Nemzeti Múzeumba kerüljenek. A Szent István Rend kitüntetései visszaadási kötelezettség alá estek, de az özvegy a művész óhaja szerint kérelmezte, hogy az említett cél miatt megtarthassák a rendjelet, és az uralkodó engedélyezte” – mondta Pallos Lajos.

A kiállítással kapcsolatban a történész megemlítette: évekkel ezelőtt tervbe vették, hogy feldolgozzák a rend történetét, de nem tudhatták, hogy azt 2011-ben megújítják. A látogatók a Szent István Rend immáron 250 évének izgalmas történetét ismerhetik meg a Nemzeti Múzeum legújabb kiállításában. Pallos Lajos tájékoztatása szerint a Múzeumok Éjszakáján külön tárlatvezetés is indul, amelyet csak ajánlani tudok mindenkinek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.