Az uránérc nemzeti kincs, még szükség lehet rá

Békés Sándorral a bányászat múltjáról és a reménnyel kecsegtető szívdobbanásokról is beszélgettünk.

Bárány Krisztián
2014. 12. 20. 12:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Mit tart a magyar uránbányászat origójának? Mi, magyarok, minek/kinek köszönhetjük ezt az iparágat, vagy szakmát?
– Az urán az atombombának köszönheti felértékelődését, vagy ha úgy tetszik, karrierjét. Ez egyértelmű. A mecseki uránbányászat pedig a hidegháborúnak. A fegyverkezési verseny maga alá gyűrte a gazdaságossági kérdéseket. Az Egyesült Államok és a Szovjetunió mindent megtett a maga befolyási övezetében az uránlelőhelyek felkutatása, illetve a fellelt uránérc kitermelése érdekében. Nem számítottak a költségek. Magyarországon több helyen is folyt az 1950-es években uránkutatás, a Mecsek mellett például a Balaton-felvidéken, az Alpokalján és az Északi-középhegységben. De végül is a mecseki ércelőfordulást találták kitermelésre alkalmasnak. A mecseki ércelőfordulás üledék típusú. Nagyon leegyszerűsítve azt lehet mondani, hogy a nyugat-mecseki homokkőben szennyeződésszerűen van jelen az urán. Nehéz és költséges a kitermelése. A világ uránbányáinak túlnyomó többsége sokkal jobb adottságú volt. A szovjet övezetben a bolgár, az NDK-beli és a cseh bányák is felülmúlták a mecseki bányákat az érc mennyisége és kedvezőbb elérhetősége tekintetében. Ha szempont lett volna a gazdaságosság, aligha került volna sor a mecseki bányák megnyitására.

– Többször elhangzik, hogy titokzatosság övezi a mecseki uránbányászatot – miért? A kötetben erre a kérdésre hogyan próbált felelni? Egyáltalán lehet pontos választ adni?
– A katonai célú termelést mindig és mindenütt titkolózás övezi. Az uránt, az atombombagyártást különösképpen. Ráadásul a szovjet gyakorlatot az élet szinte minden területén titkok övezték. A magyarországi uránbányászat történetében három „titokkorszakot” különíthetünk el. Az első korszakot a földtani kutatások céljának titkosítása jellemezte. A kutatófúrások fedőneve Bauxitkutató expedíció volt.

A pécsi bányák építésének, illetve fokozatos üzembe helyezésének első időszakában aztán a bányák jellegének, céljának titkosítására, illetve tagadására került sor. 1955-ben Bauxitbánya Vállalat néven alakult meg a pécsi cég. Végül a termelési adatok (mennyiség, minőség, költségek) titkosítása volt a jellemző, mely gyakorlatilag a rendszerváltásig érvényben maradt. Titkosak voltak továbbá a dolgozók egészségi állapotával kapcsolatos vizsgálati anyagok, különös tekintettel a sugárveszélyre, a rákos megbetegedésekre. Ezek a titkok, illetve tilalmak az 1980-as évektől kezdődően folyamatosan oldódtak, a rendszerváltást követően pedig teljesen meg is szűntek. Olyannyira, hogy a mecseki uránbányászat jövőjét sokan a külföldi privatizációban látták. Az írekkel például konkrét tárgyalások is folytak, mint ahogy mostanság az ausztrálok kutatják a mélység titkait. Az interjúk során ma már mindenki nyíltan és felszabadultan beszélt mindenről, amit megélt, amire rálátása volt. A mérnökök, a különböző szintű vezetők az urántermelés mennyiségi és minőségi adatairól, valamit költségvonzatairól is teljes körű tájékoztatást adtak.

– Az indulás után mennyire vált a társadalom előtt elfogadottá, megbecsültté ez a szakma? Számomra például rendkívül értékesek azok a könyvben közölt fotók, melyek egy élő, aktív és hasznos csoportként mutatják be a bányászokat és családjaikat.
– A társadalom, beleértve Pécs lakosságát is, kevés tényt tudott a mecseki uránbányászattal kapcsolatban. Volt egy általánosan elterjedt téveszme, miszerint ez a világ egyik legjobb lelőhelye, és ha az oroszok nem vinnék el a mecseki uránt, akkor Magyarország a Kánaán lehetne. Ez természetesen teljesen megalapozatlan vélekedés volt. Éppen ellenkezőleg: az oroszok irreális árat fizettek a mecseki uránért, melynek a kitermelése rendkívül költséges volt, ámde nekik a fegyverkezési verseny tébolyában mindenképpen kellett. A másik vélekedés, mely ugyancsak széles körben elterjedt volt, már igaznak bizonyult. Nevezetesen az, hogy az uránbányászok a magyarországi viszonyok között rendkívül jól keresnek. A bányászok általában jól kerestek, de az uránbányászok a szénbányászok jó keresetének a kétszeresét is hazavihették. És ez nagy vonzerő volt. A fénykorban (körülbelül 1970-tól 1985-ig) 7-8 ezer ember dolgozott az akkor már Mecseki Ércbányászati Vállalatnak nevezett cégnél. Az ország minden részéről érkeztek azok a vállalkozó szellemű férfiak, akik ki akartak törni a szegénységből, avagy a tsz-ek elől menekültek. Különösen sokan érkeztek az Alföldről. Jó kereset, két éven belüli lakásjuttatás. Ez már-már ellenállhatatlan vonzerő volt.

– Mit tart a magyar uránbányászat legnagyobb sikerének?
– A mecseki uránbányászat 1970–1985 között élte fénykorát. Ebben az időszakban látványos volt a műszaki fejlődés, sikereket ért el az egészségvédelem, megszilárdultak az üzemi közösségek. Pécs „amerikai” típusú és léptékű fejlődést ért meg. Évente 1200-1500 új lakás épült, iskolákkal, óvodákkal, szórakozóhelyekkel. Felépült Uránváros (jellemző módon hivatalosan sokáig Újmecsekaljának nevezték), majd Pécs-Kertváros, mely egy 60 ezer fős lakótelep. Az új bányaüzemek (a IV-es és V-ös üzem) a magyar bányászat legkorszerűbb üzemei voltak. Műszaki-tudományos szempontból is sokat adott az uránbányászat a magyar bányászati kultúrának, mert járatlan utakon járt. Az V-ös bányaüzem például 1500 méter mélyre hatolt. Ilyen mélységben korábban még soha, sehol nem járt magyar bányász.

– A megkérdezett egykori dolgozókban mi a közös a szakmai szempontból vett „szomorú jelenen” túl? Mennyire szomorú ön szerint ez a jelen a bányászok számára?
– A bányászok általában, és ezen belül az uránbányászok is, példamutató módon szerették-szeretik a szakmájukat. Nagy az összetartás ma is. A Bányásznap nagy ünnep, pedig már nincs is bánya. A bányászegyenruha most is díszöltözet. Nem a bányák bezárását, hanem annak a módját kritizálja a többség. A föld mélye még legalább kétszer annyi uránércet rejt, mint amennyit kitermeltek. Ez nemzeti kincs. Egyszer még szükség lehet rá. A szakmának az a fájdalma, hogy totális pusztítás történt, nem hagyták meg azokat a műszaki, létesítményi „kiskapukat”, melyeken át vissza lehetne térni, ha a szükség úgy hozza.

–  Mit tanulhatunk ma a bányászoktól?
– Az interjúk, s ezáltal a könyvem „üzenetei” egyértelműek. Csak munka által javíthatunk a sorsunkon. A jobb élet ugyanakkor sokszor megköveteli a lakhelyváltoztatást, a mobilitást. Ámde folyamatos tanulás nélkül nincs eredményes munka. Az uránbányában valamilyen szinten mindig, mindenki tanult. Végül, de nem utolsó sorban: a bányamunka nap mint nap megadta a jól végzett munka örömét, márpedig sikerélmény nélkül nehéz élni.

 

 

– Az utóbbi években többször felrebbent a hír, hogy újraindul a bányászat. A kötet címe is reményt sejtet. Az egykori bányászok, vezetők hogyan vélekednek erről?
– A Mecsek mélyén óriási mennyiségű feketeszén és jelentős mennyiségű uránérc van. Általános a bányászok – különösképpen a bányamérnökök – azon véleménye, hogy a változó világban erre még szükség lehet. Természetesen a jövő bányája – akár urán-, akár szénbányáról van szó – már nem olyan lesz, mint amilyeneket bezártak. Kevesebb ember, több gép, kisebb környezeti terhelés. Konkrétan az uránbányászat jövőjéről az a szakmai vélemény, hogy azt a paksi atomerőművel összefüggésben érdemes vizsgálni. És ami konkrét és közeli lehetőség: a radioaktív hulladékok tárolása. Az egykorvolt V-ös bányaüzem kőzetviszonyai tökéletesen megfelelnek az ezzel kapcsolatos elvárásoknak. Zajlik is a kutatás, az előkészítés.

– Ön szerint mit adhatna hazánknak az újraindulás?
– Európa számos országának égető gondja az energiahiány, illetve az energiafüggőség. A rendelkezésre álló lehetőségek korszerű, hatékony és környezetbarát kitermelése tehát megkerülhetetlen kérdés. Pécs számára különösen fontos lenne jelentős tömegeket foglalkoztató nagyüzemek létesítése, a város megtartóereje ugyanis megtört, lakossága csökken. Ahogy az egyes emberek, úgy a városok is csak a munka révén nőhetnek önmaguk fölé

A SZEMbeszéd korábbi cikkei itt olvashatók.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.