Az Oscar-díjas rendezőt – akit A zongoristáért díjaztak – bíróság elé állították volna az Egyesült Államokban egy 1977-es ügy miatt – írja a Guardian. A vád szerint ekkor egy végigdrogozott és -pezsgőzött fotózáson illegálisan létesített szexuális kapcsolatot egy 13 éves lánnyal Los Angelesben. Polanski akkor 42 napot töltött börtönben, majd vádalkut kötött és elhagyta az országot. Szülőhazájába, Franciaországba utazott ’78-ban, mert azt hitte, súlyosabb ítéletet hozhatnak ügyében.
A francia és lengyel állampolgársággal is rendelkező Polanskit a francia törvények szerint nem lehet kiadni, míg a lengyel jog szerint igen, ebben reménykedtek az amerikai hatóságok. A lengyelek nem jártak el ügyében, mert nem volt elég bizonyíték a birtokukban. Korábban Svájcban kapták el Polanskit az amerikaiak, 2009-ben házi őrizetbe került, de a svájciak sem adták ki az Egyesült Államoknak.
Roman Polanski az ítélet hallatán az MTI szerint az újságíróknak azt mondta: „nagyon boldog vagyok. Végre fellélegezhetek. Bűnösnek vallottam magam, börtönben voltam, letöltöttem a büntetésemet, az ügy ezzel véget ért”. Azt is elmondta, örül, hogy bízott a lengyel igazságszolgáltatásban. „Miközben a bírósági közvetítést néztem, meghatódtam. Nem gondoltam volna, hogy a bíró ilyen részletesen ismeri az ügyet. Pontos volt minden adat, egyetlen hibát sem követett el” – fogalmazott Polanski.
Az egykori áldozatot, Samantha Geimert képviselő ügyvéd szerint az ítéletnek egyben az ügy lezárását kellene jelentenie. „Mind a lengyel, mind a svájci igazságszolgáltatás képes arra, amire, úgy tűnik, az Egyesült Államoké nem: túllépni az ügyön” – vélte Lawrence Silver. Samantha Geimer vállalta nevét a nyilvánosság előtt, interjúkban és egy emlékiratban is. Többször kérte, hogy zárják le az ügyet.
A Los Angeles-i megyei ügyészség szóvivője, Shiara Davila-Morales annyit közölt, hogy „álláspontjuk az ügyben változatlan”.