A legtöbb brit és amerikai portál ötből öt csillagot adott a magyar mozikban december 18-án, éjfél után egy perccel debütáló alkotásnak. „A felnőttek könnyezni fognak a nosztalgiától, mert ez igazi klasszikus” – idézi a The Times cikkét a BBC összeállítása. A cikk szerzője úgy véli, J. J. Abrams jobb akciójelenet-rendező, mint a Csillagok háborúja atyja, George Lucas. „Pontosan az, amire vártunk” – áll a The Times írásában.
„A kikapcsolódás győzelme és a csodálatos franchise leginkább lélegzetelállító epizódja”
– ezt már a Daily Mail írta a hetedik epizódról, amelynek forgatókönyvét J. J. Abrams és Lawrence Kasdan írta. Az Abrams rendezte alkotás csatajeleneteit a brit bulvárlap baletthez és második világháborús légi harcokhoz hasonlította. Külön kiemelték a Reyt játszó Daisy Ridley-t, akinek karrierje pályára áll Az ébredő Erőt követően a Daily Mail szerint. Egy másik bulvárlap, a Daily Mirror azt emelte ki, hogy a hetedik epizód a negyedik rész mágikus emlékeit hozza vissza drámával, humorral, akcióval és szívvel.
A brit konzervatív The Daily Telegraph netes változatán olvasható írás szerzője három alkalommal is elsírta magát a sajtóvetítésen. A szerző úgy véli, hogy a film visszaállította a franchise renoméját. A lap Harrison Ford Han Solóját is méltatta, akinek gúnyos világfájdalma „nem biztos, hogy színészet” – utalva Ford stílusára.
December 18-án érkezik a Csillagok háborúja hetedik epizódja, Az ébredő Erő. Ennek kapcsán utánajártunk, hogy különböző tudományágak miként vélekednek a filmtörténet egyik legfontosabb alkotásairól. A sorozat öt része:
A The Independent szerint Az ébredő Erő objektíven tekintve is a Csillagok háborúja-franchise legjobb darabja.
A brit baloldali The Guardian azt írja a filmről, hogy „nevetséges, melodramatikus és szentimentális, persze, de izgalmas, csupa energia, és a maga módján nagylelkű is”.
Az amerikai The Hollywood Reporter sem fukarkodik a dicséretekkel, szerinte Az ébredő Erő „új energiával és élettel tölti meg a már megszentelt franchise-t, méghozzá oly módon, hogy felvillantja a régi, örömteli érzéseket, és reményteli új irányt vázol fel”.
A The New York Times azt írja, hogy a legjobb hír a hetedik epizóddal kapcsolatban, hogy jó. A liberális újság cikkének állítása szerint a film a felhajtás ellenére nem menti meg a világot, még Hollywoodot sem, de tökéletes egyensúlyt teremt a régi és új karakterek között. A filmben egyébként visszatér Han Solo (Harrison Ford), Leia Organa (Carrie Fisher), Luke Skywalker (Mark Hamill), Csubakka (Peter Mayhew), C–3PO (Anthony Daniels) és R2–D2 (Kenny Baker) is.
Kylo Ren „a legjobb gonosz, akit a franchise valaha is produkált. Nemcsak Darth Vader örököse, hanem ennél sokkal érdekesebb karakter” – írta az Empire a film kapcsán.
A The Wall Street Journal kritikájában azért méltatta a filmet, mert letért a klasszikus trilógia által kijelölt ösvényről. Szerintük jó, hogy A Jedi visszatér örömteli vége után Abrams sötétebb forgatókönyve nyomán folytatták a történetet. „Minden, amit a filmről tudnod kell, pontosan ott van, ahol kell lennie: a filmben. Csak nézd meg. Szeretni fogod” – áll a cikkben.
Persze nincs olyan alkotás, amelyet valaki ne kritizálna. A Variety szerint Az ébredő Erő a két új sztár ellenére sem lobbantja lángra a képzeletet. „Csodálatos, ahogyan ismét találkozunk a korábbi filmek hőseivel, de ez valójában a rajongók kiszolgálása” – állítja a portál.
A Total Film azt emelte ki, hogy a hetedik epizód néha szolgaian áhítatos, minden egyes pillanatában visszautal a régi szép időkre, „annyiszor bólint és kacsingat, hogy az már-már zavaró”. Ám még ez is kevésbé rossz, mint George Lucas előzménytrilógiája – teszik hozzá, majd megjegyzik:
„Ez az a film, amelyet a rajongók szerettek volna, és amelyet a rajongók megérdemelnek.”