César-díjas lehet a Saul fia, jön a német bemutató

Németországban is a Sony Pictures forgalmazza a filmet, mert német jelentkező nem akadt.

MTI
2016. 01. 27. 13:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Németországban is bemutatják a Saul fia című magyar filmet, a legjobb idegen nyelvű film kategóriájában Oscar-díjra jelölt alkotást március 10-től vetítik a német mozikban. Mivel Németországban a helyi forgalmazók nem érdeklődtek a film iránt, így a Sony Pictures Classics amerikai forgalmazó németországi divíziója vállalta, hogy bemutatja az alkotást Németországban.

Nemes Jeles László rendező első nagyjátékfilmjét kedd este nagy sikerrel vetítették Berlinben egy meghívásos, előzetes bemutatón a holokauszt zsidó áldozatainak kártalanításáért küzdő nemzetközi civil szervezet, a Jewish Claims Conference (JCC) szervezésében, amely a Magyar Nemzeti Filmalap mellett a film gyártásában is közreműködött finanszírozóként – erről az MTI adott hírt kedd éjjel.

Röhrig Géza, a film főszereplője az MTI-nek nyilatkozva kiemelte, hogy hazai, német forgalmazót nem sikerült megnyerni a Saul fiához. Elmondta, hogy a hatvanas-hetvenes években Nyugat-Németországban példás módon szembenéztek a náci múlttal, de mostanra mintha alábbhagyott volna ez a múltfeldolgozó munka. Hozzátette: reméli, hogy a német nézők és a média „nem szabotálják el” a Saul fiát, hanem „adnak egy esélyt” a filmnek.

Sipos Gábor, a film egyik producere az MTI-nek azt mondta: a Saul fiát Németországban forgalmazó nemzetközi cégnek „ügyesen kell lavíroznia”, hogy a német nézőket beültesse a filmre. Az alkotók remélik, hogy ez sikerül is majd, és a film révén a holokauszt témája ismét bekerül a közbeszédbe, és a felnövekvő nemzedékek is megismerkednek vele.

A német főváros egyik legpatinásabb filmszínházában, a Delphi Filmpalastban rendezett keddi vetítésen csaknem valamennyi német parlamenti párt és több tekintélyes civil szervezet képviseltette magát. A koncentrációs táborok foglyai közül kiválogatott munkacsapatok, a Sonderkommandók világát bemutató munkát felvezető beszédében Marian Turski, a varsói zsidó történeti intézet holokauszt-túlélő vezetője kiemelte, hogy Auschwitzban a Sonderkommandók tagjait még a német náciknál is erősebben gyűlölte, és nagyon hálás a sorsnak, amiért őt nem válogatták be egy ilyen csoportba. Ugyanakkor ennyi év után visszatekintve úgy érzi, valószínűleg a Sonderkommandók tagjai a foglyoknál is mélyebb szenvedést élhettek át a lágerekben.

A vetítés utáni pódiumbeszélgetésen Greg Schneider, a JCC ügyvezető alelnöke egyebek mellett arról beszélt, hogy a túlélők visszaemlékezéseiben közös elem, hogy a vészkorszak emlékét meg kell őrizni és tovább kell adni, ezért is igen hálás, hogy elkészült a Saul fia, hiszen nézők százezreihez, akár millióihoz viszi közelebb a történteket.

A film egyik német szereplője, Uwe Lauer kiemelte, biztos benne, hogy a hagyományos, 35 milliméteres nyersanyagra forgatott alkotás a filmkészítési megoldásai révén is bekerül a filmművészeti főiskolák tananyagába. Egyebek között rámutatott, hogy a 107 perces munka csupán 60 snittből áll.

Szerdán derült ki, hogy még egy rangos díjra jelölték a Saul fiát. A francia film legnagyobb elismerésére, a César-díjra jelölt filmek között a külföldi filmek kategóriájában szerepel Nemes Jeles alkotása. Olyan filmekkel versenyez a díjért, mint az iráni rendező, Jafar Panahi Taxi Teheránja, Paolo Sorrentino olasz rendező Ifjúság című filmje, vagy a mexikói Alejandro Gonzáles Inárritu Oscar-díjas mozija, a Birdman.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.