Bevándorlótéma nyerte az Arany Medvét

Az olasz Gianfranco Rosi dokumentumfilmje kapta a fődíjat, de a Ferenc Ferdinánd-merénylet is díjat ért.

kgy
2016. 02. 21. 14:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Képviseli mindazt, amiről a Berlinalénak 2016 februárjában szólnia kell – ezekkel a szavakkal méltatta a háromszoros Oscar-díjas Meryl Streep, a nemzetközi zsűri elnöke a szombat esti díjátadón az Arany Medvével jutalmazott olasz filmet, a Tűz a tengerent (Fire at Sea). Az olasz Gianfranco Rosi egy évet töltött Lampedusa szigetén, ahol észak-afrikai bevándorlók tízezrei érnek partot a jobb élet reményében. A film érzékenyen szintetizál az európai bevándorlási hullámra, nem meglepő, hogy végül dokumentumfilmként elnyerte a 66. Berlinale legrangosabb díját, s kapott további három elismerést, többek között az Amnesty Internationaltől és az ökumenikus zsűritől.

Ahogy a Berlinale szinte egésze, úgy a díjátadó is meglehetősen politikus hangulatban telt, s ehhez párosult a hölgyekkel szembeni kitüntetett figyelem. A rövidfilmes zsűri három díjából kettőt migránsokról szóló film kapott, a kisjátékfilmes Arany Medvét pedig a portugál Leonor Teles portugál rendezőnő érdemelte ki Balada de um Batráquio című munkájáért. A 23 éves Teles ezzel minden idők legfiatalabb Arany Medvével díjazott alkotója lett.

A héttagú zsűriben a zsűrielnök Meryl Streep mellett további három hölgy kapott meghívást, és üzenetértéke volt, hogy bár a versenyprogram 23 nagyjátékfilmből csak kettőt jegyeztek hölgyek, egyikük megkapta a legjobb rendező díját. A francia Mia Hansen-Love Things to Come című alkotása ráadásul egy erőteljes női film, amelynek filozófus hölgy főszereplője egyszerre igyekszik megbirkózni édesanyja halálával, filozófus szakmája régimódivá minősítésével, és azzal a ténnyel, hogy férje elhagyja egy fiatalabb nő kedvéért.

Meryl Streep személyesen adta át a legjobb női alakításért járó díjat a dán Trine Dyrholmnak, aki A kommuna című filmben egy kommunában élő anyaként szembesül azzal, hogy egy nap professzor férje – hasonlóan ahhoz, ahogy Hansen-Love filmjében is történik – lecseréli egy fiatal diáklány kedvéért. A legjobb színész elismerését a tunéziai Majd Mastour kapta a Hedi címszerepéért. A terrorral és az arab hagyományokkal szembenéző alkotás megkapta az elsőfilmes díjat is.

A zsűri nagydíját a bosnyák Danis Tanovic érdemelte ki, akinek Halál Szarajevóban (Death in Sarajevo) című alkotása Ferenc Ferdinánd meggyilkolásának 100. évfordulóján arról beszél, hogy nem sok minden változott az eltelt 100 év során, valamint felteszi a kérdést, hogy Gavrilo Princip bűnöző vagy nemzeti hős volt-e.

Ami a magyar szereplést illeti: a rövidfilmes versenyben az Arany Medvéért versengő Bucsi Réka Love című animációja, és Fliegauf Bence Fórum szekcióban vetített Liliom ösvénye díj nélkül távozott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.