A Puszta rejtett élete

A Kunságot mutatja be Mosonyi Szabolcs, a Vad Magyarország társalkotójának új filmje, de már készül a Vad Balaton is!

Ficsor Benedek
2016. 03. 13. 16:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nehéz úgy bekapcsolni a televíziót, hogy az ember ne fusson egyből valamilyen természetfilmbe. A vadvilág lélegzetelállító életére szakosodott csatornák ipari mennyiségben állítják elő a produkciókat, amelyek segítségével egyik sarkkörtől a másikig, az afrikai szavannáktól a dél-amerikai őserdőkig, a szibériai hómezőktől az amerikai nemzeti parkokig bejárhatjuk az egész világot anélkül, hogy felkelnénk a fotelből. Ebben a dömpingben nem könnyű újat alkotni, olyasmit, amire a nézők még felkapják a fejüket, hiszen a korábban ismeretlen vadon mára megszelídült, a természet titokzatos működése a tévés mindennapoknak hála egyszerű szórakozássá vált.

Időről időre kiderül azonban, túl lehet lépni a futószalagon készült látványorgián. A 2011-ben bemutatott, német–magyar koprodukcióban készült Vad Magyarország sikere bizonyította, meg lehet még lepni a közönséget a természet rejtelmeivel. A Török Zoltán rendezte film operatőre, Mosonyi Szabolcs azóta elkészítette a Vad Szigetköz című alkotását, március 24-én pedig mozikba kerül legújabb munkája, a második Magyar Filmhéten a legjobb ismeretterjesztő film díját elnyert Vad Kunság – A Puszta rejtett élete.

A Vad Magyarországhoz képest szűkebb tehát a keresztmetszet, a film a Duna–Tisza közére és a Tiszántúl egyes területeire, vagyis a Kis- és Nagykunságra fókuszál. De hamar kiderül, a szűkített figyelem nincs hatással a látványvilágra, hiszen a Vad Kunság olyan gazdag élővilágot tár fel, s mindezt olyan precízen, ugyanakkor élvezetesen tálalja, hogy nem marad hiányérzetünk.

A film a távoli tájak akciófilmszerű produkcióival is állja a versenyt, ami a látványt illeti: kinek kell oroszlán és aligátor, ha van aranysakálunk és tiszavirágunk? Az ábrázolásmódnak, különösen a finom iróniának hála, a Bagladi Erika írta és Mosonyi Szabolcs rendezte alkotás pedig jócskán túl is tesz a legtöbb tévében futó szenzációhajhász természetfilmen.

Szakadó hóesés fogad bennünket, ahogy a kamera lassan leereszkedik a Kiskunság erdeibe. Dámvadak kutatnak eleség után, falatozásukat egy váratlan vendég, a film egyik főhőse, a hazánkba hosszú idő után visszatért aranysakál zavarja meg. Tragédia nem történik, mert a farkasszerű ragadozó kisebb prédára vadászik, a szarvasok így nincsenek veszélyben. Nem úgy a kacsák, amelyekre sasok lesnek a befagyott vizek mentén.

A zsákmányszerzés, pusztítás, halál – mint tudjuk – a természet működésének része. Mindezt a Vad Kunság szokatlan diszkrécióval ábrázolja, nyoma sincs a máshol már unalomig fokozott erőszaknak. Az élet körforgását az alkotók a lehető legtermészetesebb módon mutatják be, és ettől válik igazán különlegessé a film. No meg persze a lélegzetelállító képek miatt: a reptükben násztáncot lejtő baglyok, az izgő-mozgó üregi nyulak, vagy a tiszavirág egynapos élete a vásznon valódi moziélményt kínál.

A rendező a sajtóbemutatón elmondta, már készül a Vad Balaton, és tervezik a középhegységeink életét bemutató filmjüket is. Egyelőre azonban élvezzük a Vad Kunságot, amit – mint azt a forgalmazótól megtudtuk – a legtöbb hazai moziban csökkentett jegyáron lehet megtekinteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.