Ön mit tenne, ha gyilkos lenne a szomszédja?

Radu Muntean román rendező Cannes-ban zsűriz, nálunk most vetítik Az alsó szomszéd című filmjét.

Kárpáti György
2016. 05. 05. 14:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly Cannes-ban az Un certain regard versenyszekcióban szerepelt Radu Muntean Az alsó szomszéd című filmje, amely Corneliu Porumboiu filmjének társaságában az elmúlt évekhez képest visszafogott román delegációt jelentett a világ legrangosabb filmfesztiválján. Végül sem Az alsó szomszéd, sem Porumboiu A kincs című drámáját nem díjazták, ami után többen máris a román film nagy sorozatának végét vizionálták. Kétségtelen, hogy immár több mint tíz éve robbant be a világ élvonalába néhány, addig ismeretlen, ám annál tehetségesebb román rendező, aki éveken át letarolta a fontos filmfesztiválokat.

Az idén Munteant zsűritagnak hívták vissza az Un certain regard szekcióba, a nagyjátékfilmes programban pedig mindjárt két alkotó, Cristi Puiu és Cristian Mungiu is versenybe száll, ráadásul mindkettőt esélyesnek tartják a végső győzelemre is. Ez is mutatja, hogy milyen hihetetlen szellemi utánpótlás van még a román filmben, ráadásul a társadalomkritikai attitűdre a szomszéd országban is nagyobb szükség van, mint valaha.

A lapunknak Cannes-ban nyilatkozó Muntean a magyar mozikba most kerülő Az alsó szomszéd kapcsán elmondta, története abból az emberi tulajdonságból indult ki, hogy egy társasházban élő emberek mindig inkább magukkal foglalkoznak, és még a szomszéd gyanús viselkedésére is hamarabb mondják, hogy nem az ő gondjuk. Filmjének főhőse tanúja lesz, amint alsó szomszédja egy családon belüli vita során gyilkosságot követ el. A férfi dilemmája – hogy értesítse-e a hatóságokat – lassan, de biztosan sikkad el a román bürokrácia tengerében. „Az alsó szomszéddal nem akartam a teljes román társadalomról kritikát alkotni. Sokkal inkább foglalkoztatott az egyén erkölcsi dilemmája és az, hogy miképp reagálhat valaki egy ilyen teljesen váratlan és előzmények nélküli tettre” – magyarázta a film elkészítésének fő indítékát Muntean.

A rendező ennek megfelelően sem a gyilkos, sem a gyilkosság tehetetlenségben fuldokló szemtanúja felett nem akart ítélkezni, sokkal inkább a román újhullám filmjeihez hasonlóan a nézőt akarta a komfortzónájából kirángatni és arra kényszeríteni, hogy a kellemetlen szituációba belehelyezze magát. Muntean az ötletet több mint tizenöt évvel ezelőtt egy újságcikkből vette, ahol a szomszéd a családon belüli erőszakot hallva nem tett semmit, pedig például zajkeltéssel megakadályozhatta volna a tragédiát. Muntean a főszerepet ezúttal nem színészre, hanem egy civilben a filmszerepéhez hasonlóan autóregisztrációval és műszakiztatással foglalkozó férfira bízta. Egy mindent kontrolláló emberről van szó, akit a rendező tudatosan helyezett olyan konfliktusba, ahol az irányítás kicsúszik a kezei közül.

„Istent játszani nem akar, hogy a gyilkos sorsa felett döntsön a feljelentésével, de hallgatásával óhatatlanul bűnrészessé válik” – magyarázza a férfiról a rendező, aki szerint abban reprezentálja a karakter a román társadalmat, hogy mint családfőnek az egója felülemelkedik a körülményeken, és mindenáron leplezni akarja nyilvánvaló gyengeségeit. A román társadalomról a rendező tudtán kívül azzal is sokat mesél, hogy a főszereplő az autóregisztrációk során milyen korrupt eszközökkel igyekszik lerövidíteni az indokolatlanul hosszúra nyúló bürokráciát.

Muntean a román újhullám egységes esztétikai stílusával kapcsolatban úgy fogalmazott, nem beszélnek össze vagy másolják tudatosan egymást a rendezők, inkább arról van szó, hogy gondolataikat hasonló filmnyelvi megoldásokkal tudják a legkifejezőbben közvetíteni a nézőknek. De az elmúlt időszakban a román film stílusa is változik és sokszínűbbé válik a megítélése szerint. A román filmek mostanra egyértelműen különbözőek, állítja, de kétségtelen, hogy tudatos ellenkulturális magatartás húzódik meg a mögött, ahogy a korábbi román filmstílussal szakítva valamennyien kortárs társadalmi közegbe helyezett realista történeteket kezdtek el mesélni – a régitől radikálisan eltérő esztétikával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.