Nem éljük túl, ha elpusztítjuk a Földet

Leonardo DiCaprio megmentené a bolygót Fisher Stevens filmjében. Exkluzív interjú a rendezővel.

fib
2016. 10. 25. 9:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Leonardo DiCaprio A visszatérő című filmben különleges kapcsolatba került a természettel: szétmarcangolta egy grizzly medve, fagyos folyóban sodródott, és egy felhasított hasú lótetemben éjszakázott. Megpróbáltatásait Oscar-díjjal jutalmazták. Most újra visszatért a természetbe, ám ezúttal emelte a tétet: meg akarja menteni a Földet. A színész az Özönvíz előtt (Before the Flood) című dokumentumfilmben utazza körbe a világot, hogy választ találjon rá, miként lehet megállítani a globális felmelegedést. Az alkotást október 30-án, vasárnap este kilenctől láthatják a National Geographic műsorán. A premier előtt a film rendezője, Fisher Stevens adott exkluzív interjút lapunknak.

A Föld túléli az emberiség pusztulását, mi nem éljük túl, ha elpusztítjuk a Földet – fogalmazott Fisher Stevens. A rendező elkötelezett környezetvédő, lelkesedése mindenekelőtt a vásznon és a képernyőn ölt testet. Producerként 2010-ben Oscar-díjat kapott Az öböl (The cove) című dokumentumfilmjéért, amely a japán delfinvadászat véres hagyományait mutatta be. Legújabb munkája, az Özönvíz előtt a klímaváltozás katasztrofális hatásait elemzi, és igyekszik túlmutatni a klisés elrettentésen: megoldási javaslatokkal is előáll.

– Meg tudjuk csinálni – mondta Stevens, Barack Obama leköszönő amerikai elnök híressé vált szlogenjét ismételve (Yes, we can). – Ha nem hinnénk ebben Leóval, nem is kezdtünk volna hozzá a filmhez.

Elsőre talán meglepőnek tűnik, hogy a Titanic, a New York bandái, A tégla és A Wall Street farkasa sztárja egy dokumentumfilmben bukkan fel. Leonardo DiCaprio azonban Stevenshöz hasonlóan lelkes környezetvédő, az ENSZ klímaügyi békenagykövete, aki még az Oscar-díj átvételekor is az éghajlatváltozás veszélyeiről beszélt. Az Özönvíz előtt is a színész ötlete volt, a rendező pedig nem habozott sokat, hogy elvállalja-e, hiszen, mint mondta, Leonardo DiCaprio szereplése hatalmas lökést adhat a klímavédelem ügyének.

– A tudósok és az aktivisták hangja ritkán jut el a nagyközönséghez – mutatott rá a rendező. – Egy ismert személyiségre azonban mindenki felkapja a fejét. Azzal, hogy Leo szerepet vállalt a filmben, jó eséllyel olyanok figyelmét is felhívhatjuk a globális felmelegedés veszélyeire, akiket eddig hidegen hagyott a téma.

Stevens hozzátette, fontos, hogy a színész nem kinyilatkoztat a filmben, nem prédikál a veszélyekről, hanem beszélget a témában jártas szakértőkkel. Meghallgatja őket, és ugyanúgy kérdez, ahogy azt a nézők is tennék. Így sokkal könnyebben érthető és fogyaszthatóbb a film, mint egy tudományos munka – magyarázta a rendező. Hozzátette, nagy megtiszteltetés volt Leóval dolgozni. Korábban még sosem forgattak együtt, de a dokumentumfilm producere, az Oscar-díjas rendező, Martin Scorsese hasznos tanácsokkal látta el Stevenst. – Ő már ötször rendezte Leót, pontosan tudta, hogyan kell instruálni.

A film október végi bemutatója gyanúsan közel esik az amerikai elnökválasztáshoz, nem egészen véletlenül. Stevens kifejtette, a klímaváltozás és a politika szorosan összefüggnek, nem lehet az egyik nélkül a másikról beszélni. – Sajnos jelen pillanatban ott tartunk, hogy a két elnökjelöltünk közül az egyik nem hisz a globális felmelegedésben. Ha Donald Trumpot választják elnöknek, minden eszközzel harcolni fog a környezetvédelmi törvények ellen. Ez pedig az egész világra hatással lehet.

A dokumentumfilm látványos eszközökkel elemzi a nagy olajcégek és a globális felmelegedés tényét tagadó politikusok közötti, millió dollárban kifejezhető összefüggéseket. Mivel ezek a politikusok mind a republikánus párt tagjai, az Özönvíz előtt komoly állásfoglalás az elnökválasztás finisében. Fisher Stevens azonban nem hiszi, hogy a munkája jelentősen befolyásolhatja a versengést.

– Nagyképűen hangozna, ha azt mondanám, hogy hatással lehetünk az elnökválasztásra – fogalmazott a rendező. – Szeretném, ha így lenne, de nyilvánvalóan kicsi az esélye. Ennek ellenére, mindent megteszünk, ami tőlünk telik: egyetemeken vetítjük a filmet, előadásokat tartunk, körbejárjuk az országot, hogy a klímaváltozás hatásairól beszéljünk az embereknek. Abban mindenesetre bízom, hogy akik megnézik a filmet, elgondolkodnak azon, hogy vajon milyen emberre adnák le a szavazatukat.

„Kis híján megfulladt”

Fisher Stevens a GQ magazinnak adott interjúban elmesélte, hogyan vált szorosabbá a barátsága Leonardo DiCaprióval. 2010-ben, második találkozásuk alkalmával a Galápagos-szigetek partjainál búvárkodtak. Velük tartott a Harcosok klubja és az Amerikai história X sztárja Edward Norton is. Stevens elvesztete őket szem elől, ám egyszer csak arra lett figyelmes, hogy DiCapriót Norton lélegezteti a saját palackjáról. „Leo készüléke szivárogni kezdett, és Edwardnak kellett megmentenie, mert kis híján megfulladt. Őrült helyzet volt. De elég jól összekovácsolt bennünket” – mesélte a rendező.

Stevens szerint nem várhatunk tovább, azonnal változtatnunk kell a gondolkodásmódunkon. Hangsúlyozta, az emberiségnek végre vállalnia kell a felelősséget azért, amit a bolygó ellen eddig elkövetett. – Van két gyerekem, ez az egyik legfőbb ok, amiért a környezetvédelemről forgatok dokumentumfilmeket – emelte ki a rendező. – Azt szeretném, ha a fiam és a lányom tiszta levegőt lélegezhetnének majd be. És megrémít a gondolat, hogy erre már nem lesz lehetőségük. 2050-re 9,5 milliárd ember él majd a Földön. A kínai és az indiai középosztály már most hihetetlen mértékben növekszik, egyre többen vesznek autót maguknak, és egyre többen ülnek repülőre. Hogyan bírja majd ki a bolygó, ha ennyi jármű ontja ki magából a szennyező anyagokat?

Stevens elmondta, a globális felmelegedést tagadó politikusok általában azzal riogatják az embereket, hogy ha elhagynánk a fosszilis energiaforrásokat, és átállnánk a környezetbarát technológiákra, rengeteg ember veszítené el az állását. – De a zöld energia nem veszélyezteti senkinek a munkáját. Ellenkezőleg, hatalmas lehetőségek rejlenek benne, és ahogy a filmben is bemutatjuk, képesek vagyunk rá, hogy kiváltsuk a jelenleg használt energiaforrásokat.

Leonardo DiCaprio több kutatóval beszélget a filmben, ám mellettük számos olyan ember is felbukkan a filmben, akik nem szakértelmükkel, hanem személyükkel adnak súlyt a produkciónak. Ferenc pápa, Barack Obama és Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár is elvállalta a szereplést, még ha nem is mindig ment könnyen. – Hónapokig tartott, mire sikerült rávennünk Barack Obamát, hogy megszólaljon – hangsúlyozta Stevens. – De még nála is nehezebb volt egyeztetni Ferenc pápával. Egy vatikáni ismerősünkön keresztül végül sikerült elérnünk a szentatyát, aki, mint kiderült, komolyan érdeklődik Leonardo DiCaprio környezetvédelmi küldetése iránt.

A színész Miamitól Indonéziáig, Grönlandtól az ENSZ-székházig utazik a filmben. Pusztító áradások, ijesztő mértékben olvadó jégpáncél, viharok, extrém hőmérsékletingadozások, mindent elborító olajmezők, metánkibocsátó tehenek és a cselekedni rest emberiség: ezek szegélyezik az útját.

„Nehéz időket élünk” – nyilatkozta korábban DiCaprio. „A világban ma olyan előzmény nélküli, katasztrofális hatású, visszafordíthatatlan folyamatok zajlanak, melyek az egész emberiség jövőjét veszélybe sodorják. A filmmel nem megijeszteni akartam az embereket, vagy unalomig ismert tényekkel és statisztikákkal bombázni őket, hanem a jövőbe tekinteni: olyan elgondolásokat bemutatni, melyek megvalósítása esetén egy élhető, szerethető bolygót hagyhatunk a jövő generációkra. De azonnal cselekednünk kell, mert fogytán az időnk.”

Fisher Stevens az interjú végén ugyanide tért vissza. Mint mondta, mindazok ellenére, amit a forgatás során tapasztalt, továbbra is bizakodó. – Képesek vagyunk tenni a globális felmelegedés ellen. Saját magunknak okoztuk a bajt, nekünk is kell kimászni belőle.

Bor és víz?

Nem mindenki nézi jó szemmel Leonardo DiCaprio környezetvédelmi szerepvállalását. Esőerdők megmentéséért küzdő szervezetek vezetői október közepén felszólították a színészt, hogy mondjon le az ENSZ békenagyköveti tisztségéről. A filmsztár korábbi filmjét, A Wall Street farkasát ugyanis a korrupcióval vádolt maláj miniszterelnök, Najib Tun Razak által létrehozott pénzügyi alap is támogatta. Razak a gyanú szerint több mint 600 millió fontot utalt a saját bankszámlájára titokban az állami fejlesztési pénzekből. Az aktivisták kérik a színészt, vagy mondjon le, vagy adja vissza a maláj támogatást. DiCaprio májusban is sokakat magára haragított, amikor a Cannes-i filmfesztiválról magángéppel repült New Yorkba, hogy átvegyen egy környezetvédelmi díjat, majd egyből utazott is vissza Franciaországba. Kritikusai szerint a színész bort iszik és vizet prédikál. Miközben a klímaváltozás hatásairól tart előadásokat, egy nap alatt több tízezer kilométert utazik repülőn, súlyosan károsítva ezzel a környezetet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.