Ezt a filmet Trump és Merkel együtt nézhetné meg

Tragikomédia a menekültekről? Az Üdvözöljük Norvégiában! politikai korrektség nélkül mesél a migrációról.

Ficsor Benedek
2017. 01. 28. 11:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem rakhatsz össze egy síitát és egy szunnitát; ha közös szobába mennek, olyan lesz itt, mint a Közel-Keleten – mondja az Üdvözöljük Norvégiában! című film egyik főszereplője. A nyitás előtt csődbe ment szállodát tulajdonosa, Per Primus (Anders Baasmo Christiansen) menekültszállóvá alakítaná át, hogy felmarkolja a zsíros állami támogatást. A szalonrasszista férfi ötven hontalant, a saját szavajárásával „füstösképűt” fogad be, ám amint az emberek leszállnak a vonatról a kis észak-norvég faluban, kiderül, a terv mégsem volt olyan zseniális. A szálló félkész állapotban van, nincs elég étel, a faji és vallási ellentétek pedig már az első percben megoldhatatlan feladat elé állítják Primust. Pedig két hét alatt mindent rendbe kell tennie, hogy megkapja a hatósági engedélyt.

Rune Denstad Langlo rendező nem kis bátorsággal tragikomédiát forgatott Norvégia menekültpolitikájáról. Az Üdvözöljük Norvégiában! pengeélen táncol, ám végül, kisebb megingásokkal ugyan, de célba ér: nem válik propagandafilmmé, emberekről mesél, akik igyekeznek jobb életkörülmények közé kerülni.

– A buddhisták lehetnének a tompítók a szunniták és a hinduk között – javasolja Primus felesége (Henriette Steenstrup), amikor gondterhelten görnyednek a szálloda tervrajza fölött, hogy végre kitalálják, kit hova kellene elszállásolni ahhoz, hogy ne legyen balhé. A migráció gyakorlati kérdéseiben pedig nincs értelme riogatni, és a hurráoptimizmus is felesleges. Meg kell oldani a problémát, szállást és ételt kell adni az embereknek, ha már ott vannak. És még egy dolog felesleges: a politikai korrektség. Mindenki egyformán esendő, és ezt meg is mutatja a rendező. Primus csak a pénzért fogadja be a rászorulókat, ráadásul velük végeztetné el a szálloda felújítását is. A felesége felváltva szapulja Norvégia bevándorlási politikáját és a férjét, de ő maga nem tesz semmit, hogy a helyzetükön változtasson. A menekültek eleinte semmivel sincsenek kiegyezve. Tiltakozásul a szálloda állapotáért Guantánamo feliratot lógatnak ki az ablakból; ha csak egy plazmatévé van, és nem nézhetnek két különböző focimeccset, kitörik az ablakot; amikor végre megérkezik a rég várt videojáték, szobafelújítás helyett egész nap csak előtte ülnek; demokráciát követelnek, ám amikor nem úgy alakul a demokratikus döntés, ahogy szerették volna, lázonganak; és persze több illegális bevándorló is akad közöttük. Primus segítsége, az egyetlen ember, aki miatt nem dől össze a projekt, Abedi (Olivier Mukuta), a kongói menekült. Beszél norvégul és arabul is, ő közvetít a tulajdonos és a szállóvendégek között, és végtelen optimizmusával tartja a lelket mindenkiben. A film elsősorban Primus és Abedi barátságára fókuszál. Ám a xenofób északi és a kongói emigráns történetének hátterében megjelenik minden, ami jelenleg körbevesz bennünket, a menekültválság pokla, a befogadás problémái és az együttélés lehetőségei.

Mindezt Rune Denstad Langlo diszkréten mutatja be, és éppen ettől válik ellenállhatatlanul komikussá a film, ami még a legborzasztóbb részleteket is felfoghatóvá teszi. Ebben a filmben Donald Trump és Angela Merkel egyaránt megtalálná a saját igazát. Ráadásul még arra is rádöbbennének belőle, hogy a problémamegoldás nem a szlogenekről, hanem az emberekről szól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.