Elhunyt Hitchcock nyomozója

Alec McCowen 91 éves volt.

LD
2017. 02. 08. 17:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kilencvenegy éves korában, február 6-án meghalt Alec McCowen, a Hitchcock-féle Téboly Oxford felügyelője – számolt be róla a The Guardian. A lap szerint káprázatos tehetség volt, aki megállta a helyét a klasszikus és újabb darabokban, két jelentős egyszemélyes darabban, tévés produkciókban és nagyjátékfilmekben egyaránt.

Alec McCowen 1925. május 26-án született az angliai Kentben. Elvégezte a londoni Királyi Drámaművészeti Akadémiát (RADA), majd 1942 augusztusában állt először a színpadon Macclesfieldben. Yorki és birminghami darabokban játszott, és színpadi színészként bejárta Burmát és Indiát is.

Filmes debütálása az 1953-as háborús filmhez, a Kegyetlen tengerhez köthető. Felbukkant ezután A hosszútávfutó magányosságában (1962), az Alfred Hitchcock rendezte Tébolyban (1972), a Stevie-ben (1978), a Hanover Streetben (1979) és Az ártatlanság korában (1993). Az 1972-es, George Cukor rendezte Utazások nagynénémmel című vígjátékban közösen szerepelt Maggie Smithszel, alakításáért pedig Golden Globe-jelölést kapott. Játszott az Angel Pavement BBC-adaptációjában: J. B. Priestley regényének feldolgozásában Turgist alakította.

Népszerű volt továbbá egyszemélyes darabja, a The Gospel According to Saint Mark, amit a Thames adaptált televízióra 1979-ben. Főszerepet játszott az 1984 és 1985 között az ITV-n futó tévésorozatban, a Mr. Palfrey of Westminsterben is.

Önéletrajzát 1979-ben jelentette meg Young Gemini címmel, majd egy évvel később jött ennek folytatása, a Double Bill.

McCowen nyíltan vállalta homoszexualitását. Párja, a szintén színész Geoffrey Burridge 1987-ben halt meg, az AIDS okozta szövődményekben.

A The Guardian szerzője, Michael Billington szerint McCowen anekdotázásban verhetetlen volt. Előszeretettel mesélte például, ahogy 1950-ben New Yorkba utazott egy szerep kedvéért. Mégsem jöttek össze neki a dolgok, kedvetlen volt, mígnem egy nap azon kapta magát, hogy a színfalak mögött ül rosszkedvűen egy nővel, aki aztán félénken bemutatkozik neki: ő is színész volna, a neve Marilyn Monroe. Egy másik McCowen-anekdota szerint a Lear király színpadi adaptációjában játszott 1962-ben, Peter Brook rendező pedig azzal biztatta őt még a függöny felgördülése előtt: „szinte teljesen jó vagy”. McCowen szerint ez nem épp a legjobb mondat volt, amit egy színésznek mondani lehetett a kezdés előtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.