Nemes Jeles László: Érdemes fontos dolgokról beszélni

A BAFTA díjátadója után kérdeztük a Saul fia rendezőjét és Molnár Levente színészt.

Pion István
2017. 02. 13. 15:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ahogy tegnap beszámoltunk róla, a Saul fia, Nemes Jeles László Oscar-díjas alkotása nyerte a legjobb idegen nyelvű filmnek járó elismerést a Brit Film- és Televíziós Művészeti Akadémia (BAFTA) vasárnap esti, londoni díjkiosztóján. Ez azt jelenti, hogy a film a négy legnagyobbként emlegetett filmes eseményen is díjazott lett: Cannes-ban, az Aranyglóbuszon, az Oscaron, és most már a BAFTA díját is neki ítélték. Magyar film ilyen pályát még nem futott be. Nemes Jeles Lászlótól telefonon ezért azt kérdeztük, hogy mindezt nem érzi-e lassan tehernek.

„Nem érzem tehernek, az egész stábbal együtt nagyon örülünk az elismeréseknek, hiszen ezek mind-mind a filmre és az üzeneteire hívják fel a figyelmet, és nekünk ez a legfontosabb. A díjak arra is rávilágítanak, hogy nagy szakmai múlt nélkül, akár első filmesként is lehet és érdemes fontos dolgokról beszélni és új megközelítéseket találni, ahogy ezt tettük a Saul fiával” – mondta a rendező, aki stábjával nyár elején kezdi forgatni a Sunsetet. Ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott: „Jól állunk, de minden pillanata nehéz.”

Molnár Levente, a Saul fiában Abrahamot alakító erdélyi színész is ott volt Londonban, és a vörös szőnyegen egy #REZIST feliratú lapot tartott a kezében, amellyel azt jelezte, hogy a Romániában zajló tüntetések mellett áll. Felhívtuk Molnárt is, aki elmondta, több tüntetésen kint volt.

„Értelmetlennek találom, hogy sürgősségi határozatokkal hozzon meg a kormány olyan döntéseket, amelyekkel egyébként is képtelenség egyetérteni – mondta a Magyar Nemzet kérdésére. – Ugyanis itt az történt, hogy egy estére szinte titokban összehívott kormányülésen elfogadtak egy határozatot, amely éjjel egykor már meg is jelent a hivatalos közlönyben. Ha a politikai játék és a demokrácia szabályai szerint működünk, akkor az ilyen kérdéseket be kell vinni a parlamentbe, és ott dönteni róluk. Felnőtt egy teljesen új generáció Romániában, amely az 1989-es forradalom után szocializálódott, és nem hajlandó a posztkommunista hagyatékkal együtt élni. Én mindkét rendszerből kaptam kóstolót, és az élményekből azt biztosan sikerült leszűrnöm magamnak tanulságként, hogy kevés fontosabb dolog van a civilizált, egymás érzelmi-értelmi intelligenciáját tiszteletben tartó kommunikációnál. És ez nem opcionális, hanem szinte kötelező.”

Magyarországon a nézők legutóbb a Duna tévén láthatták Molnár Leventét, Kovács István Szürke senkik című filmjében.

„Decemberben fejeztük be Bogdán Árpáddal a Genezis című filmet, és Csoma Sándor fiatal rendező kisfilmjében is szerepeltem, ezek hamarosan láthatók lesznek. Ezeken kívül Adrian Sitaru Fixeur című filmjének gyártásában vehettem részt, amelynek nagyon szép volt a fogadtatása mind Romániában, mind külföldön, és forgathattam Szono Sion japán rendezővel is Kolozsvárott, ahol egyébként nagy örömmel dolgoztam az Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválon is” – zárta Molnár Levente.

###HIRDETES2###

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.