Már a filmeknek is van nemük

Nem mindegy, hogy a mozit férfiak vagy nők készítették? Az IMDb adatbázis kezelői szerint nem.

Balogh Roland
2017. 03. 07. 19:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem akármilyen áttörést sikerült elérniük a női filmeseknek: a világ jelenleg legnagyobb internetes moziadatbázisa, az Internet Movie Database (IMDb) F típus (female rated) néven önálló kategóriát vezet be azokra az alkotásokra, amelyek elkészítésében, gyártásában női filmes játszik vezető szerepet – jelentette a BBC. A brit közszolgálati adó arra is emlékeztetett, a kategória bevezetése nem váratlan, hiszen a brit Bath Film Festival igazgatója, Holly Tarquini már három éve használja és népszerűsíti e megjelölést, és kezdeményezésére a filmek ilyen jellegű kategorizálását mintegy negyven brit filmfesztivál és mozi is átvette már.

De pontosan mi is számít F típusú mozinak? A meghatározás szerint a besoroláskor három szempontot vesznek figyelembe: így ha az adott film rendezője vagy forgatókönyvírója nő, és ha a téma nőkhöz köthető, például egy életrajzi mű, illetve ha női jogokkal kapcsolatos társadalmi kérdéseket boncolgat. – Most nagyjából huszonkétezer olyan filmalkotás szerepel az IMDb adatbázisában, amely legalább egy szempontnak megfelel – közölte Tarquini. Ha azt nézzük, milyen alkotások kerülhetnek be az F típusba, akkor például a tavalyi Bridget Jones babát vár esetében mindhárom kritériumot tekintve megállja a helyét, ahogy a 2013-as Disney-animáció, a Jégvarázs is. A tavalyi mozik közül ugyancsak idevág a Paula Hawkins regénye alapján, Erin Cressida Wilson forgatókönyvéből, Emily Blunt főszereplésével készített thriller, A lány a vonaton. Kathryn Bigelow is olyan filmeket rendezett, mint a hat Oscart – többek között legjobb alkotás, a legjobb rendező kategóriáját is elnyerő Bombák földjén vagy az Oszama bin Laden likvidálását megörökítő Zero Dark Thirty – A Bin Láden-hajsza.

Ha pedig a régi klasszikusok közül mazsolázgat az ember, elég csak a Fritz Lang rendezte 1927-es Metropolisra gondolni, amely Thea von Harbou történetéből készült, a forgatókönyvet a két alkotó közösen jegyezte. Tarquini – a havi negyedmilliárd látogatót vonzó IMDb-t vezető Col Needham véleményét osztva – a témáról szólva kifejtette: arra sarkallják az embereket, beszéljenek arról, mennyire vannak – vagy épp nincsenek – előtérben a kamera előtt és mögött a nők. Úgy véli, a külön kategóriába sorolással rá lehet világítani, mennyi briliáns nő dolgozik a filmiparban, miközben sok más munkakörhöz képest a nemi esélyegyenlőség terén lemaradtak. Ezt erősíti meg a közelmúltban történt esemény is: a népszerű Kártyavár című sorozat egyik főszereplője, Robin Wright kiharcolta, hogy epizódonként ugyanannyit fizessenek neki is, mint férfi partnerének, Kevin Spacey-nek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.