89 éves korában kedden elhunyt Sir Roger Moore – jelentette be a színész családja. A brit színész többek közt James Bond és az Angyal, Simon Templar megformálójaként tett szert világhírnévre.
Roger Moore Svájcban hunyt el, miután „rövid, de hősies csatát vívott a rákkal” – írta a család a színész hivatalos Twitter-oldalán.
Egy londoni rendőr egyetlen gyermekeként született. Festőművészi ambíciói miatt 15 évesen félbehagyta iskoláit, ezután volt portás, grafikus, trükkfilmrajzoló és modell. A sudár, jóképű, kék szemű Moore végül színészként futott be, a londoni Royal Academy of Dramatic Art színész szakán szerzett diplomát. Nehéz elképzelni, de gyerekként barátainak és családtagjainak kedvenc célpontja volt kövérsége.
1953-ban Hollywoodba költözött, de a filmvilág fővárosában ekkor még nem sok babér termett számára. Hazatért hát Angliába, és tévésorozatokat forgatott, Magyarországon is népszerű volt a Walter Scott történelmi regénye nyomán készült Ivanhoe.
A világhírt 1963-ban Simon Templar szerepe hozta meg számára: Az Angyal kalandjai című tévésorozat több mint száz részét csaknem száz országban kísérték nézők milliói feszült figyelemmel.
A nem túl bonyolult történet hihetetlen népszerűségét nagyban a főszereplőnek köszönhette, akinek mindig elegáns, elragadó modora, nem utolsósorban fehér sportkocsija nem csak filmbéli partnernőit bűvölte el. A címadó karaktert még Leslie Charteris teremtette meg irodalmi alakként az 1920-as években. A szerep Moore szerint jó előtanulmány volt a későbbi Bond-alakításhoz: mindkét figura számára fontos például az elegancia, ahogy a drága sportautók is.
Moore a sorozat két későbbi filmváltozatában is szerepelt, 1992-ben Templar apját alakította, 1997-ben pedig, amikor az ezerarcú tolvaj szerepét Val Kilmer játszotta, annak autórádiójában szólalt meg a hangja.
1971-től Tony Curtis oldalán játszott a Minden lében két kanál című, Európában elsöprő sikert arató, az Egyesült Államokban azonban megbukott krimivígjáték-sorozatban.
Moore neve legjobban James Bondként ismert. Őfelsége 007-es ügynökének szerepét Sean Connerytől vette át, de ez nem nyomasztotta. Sőt úgy vélte: fogsorának fehérsége terén túl is szárnyalta elődjét, és hát Hamletet is vagy negyvenezer színész alakította. 1973 és 1985 között hét Bond-film készült vele (Élni és halni hagyni, Az aranypisztolyos férfi, A kém, aki szeretett engem, Holdkelte, Szigorúan bizalmas, Polipka, Halálvágta), debütálásakor 45 évesen és búcsúzásakor 57 évesen is ő volt a legidősebb Bond.
Sokáig élt a legenda vele kapcsolatban, hogy dublőrök nélkül forgatott, a különösen veszélyes jeleneteket nyugtatóval vészelte át. A színész néhány éve szertefoszlatta ezeket a híreszteléseket, mondván: ha Bond megformálóinak nem lett volna kaszkadőre, fizikailag végük lett volna, mielőtt a film első tekercse lepereg.
A későbbiekben váltakozó színvonalú filmeket forgatott, az 1996-os A kalandorban Jean-Claude Van Damme oldalán, a következő évben a Spice Girls együttessel dolgozott – e szerepért jelölték a legrosszabb színésznek járó Arany Málna-díjra. Rövid ideig a legrangosabb filmes díj tulajdonosa is volt: 1973-ban neki kellett volna átadnia Marlon Brandónak a Keresztapáért kiérdemelt szobrocskát, de Brando még az Oscar-gálára sem ment el. A legenda szerint a zűrzavarban hazavitte a díjat, amelyet később persze visszajuttatott a filmakadémiának.
Később humanitárius tevékenysége miatt lehetett róla hallani leginkább, 1991-től az UNICEF jószolgálati nagykövete volt, tevékenységéért 2007-ben Dag Hammarskjöld-díjjal tüntették ki. E minőségében többek közt hátrányos helyzetben lévő gyermekek számára gyűjtött adományokat. Jószolgálati nagykövetként többször is járt Budapesten, az első magyarországi UNICEF-bál díszvendége volt. Támogatta a PETA állatvédő szervezetet is.
A brit színész 2002 óta élt negyedik feleségével Monacóban és Svájcban. II. Erzsébet brit királynő 2003-ban lovaggá ütötte, így azóta kijárt neki a Sir megszólítás. (Moore azt állította, hogy a ceremónia során csak egy dolog miatt aggódott, hogy fél térdről ismét talpra tudjon állni az uralkodó előtt.) 2007-ben csillagot kapott a hollywoodi Hírességek sétányán, méghozzá – 007-es ügynöki múltja miatt – a 7007-es házszám előtt. 2008 óta az Ordre des Arts et Lettres, a francia Művészet és Irodalom Lovagrendjének parancsnoka volt.
Sir Roger Moore a Manchester United labdarúgócsapatának, Sir Elton John zenéjének és Rudyard Kipling író műveinek lelkes rajongójaként is ismert volt. Önéletrajzi kötetét My Word Is My Bond címmel adta ki.