Harmincöt évnyi tiltás után újra engedélyezi a filmszínházak működését Szaúd-Arábia. A döntés része Mohamed bin Szalmán koronaherceg szociális reformintézkedéseinek, amelyek az utóbbi időkben megrengetni látszanak az ultrakonzervatív királyságot.
A szaúdi vezetők számítása szerint a lépés gazdasági fellendülést is jelenthet az országnak. Az első filmszínházak márciusban nyitnak Szaúd-Arábiában.
Akadnak persze, akik nem túl lelkesek: a szaúdi főmufti, Abdul-Aziz al-Sejk januárban figyelmeztetett a mozik „erkölcsromboló hatására”. A helyi keményvonalasok szintén a filmszínházak ellen vannak, miután úgy vélik, azok valamiféle közönséges és bűnös kultúrát terjesztenek. Így látták a nyolcvanas években is, amikor tevőleges szerepet játszottak a szaúdi mozik bezáratásában. A helyi filmesek viszont régóta úgy látták, hogy a YouTube korában végképp semmi értelme nincs a filmszínházak tiltásának.
Ahogy egyébként az Szaúd-Arábiában megszokott, várhatóan a mozikba is elkülönülten járhatnak férfiak és nők, illetve külön részt tarthatnak majd fenn a családoknak.
A nyitás jegyében az utóbbi időszakban tartottak már koncerteket, Comic-Con popkulturális fesztivált, valamint nők és férfiak közös jelenlétét ünneplő nemzeti napot, amelyen a szaúdiak a nyílt utcán tudtak elektronikus zenére táncolni. A helyiek úgy tűnik, némileg meglepetten veszik tudomásul a gyors változásokat, amelyek közt van a nők volán mögé engedése is jövő júniustól.
„Ez egy csodálatos nap Szaúd-Arábia számára!” – üzente Twitter-oldalán a helyi rendezőnő, Háifa al-Manszúr. Az ő korábbi filmje, a 2013-as Wadjda írt filmtörténelmet azzal, hogy az első szaúdi nevezett volt az Oscar-díj-kiosztón. Az alkotás egy tízéves lányról szól, akinek minden vágya, hogy neki is legyen egy kerékpárja, csakúgy, mint a környékbeli fiúknak.
Az idén az ország egyébként szintén versenyben van az Oscar-jelölésért, amelyet a Berlinalén debütáló romantikus komédia, a Barakah Meets Barakah kaphat meg.