Elhunyt a James Bond-filmeket rendező Lewis Gilbert

Kilencvenhét éves volt.

Lakner Dávid
2018. 02. 28. 17:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kilencvenhét éves korában meghalt A kém, aki szeretett engem című James Bond-film rendezője, Lewis Gilbert. „Lewis egy igazi úriember volt. A brit filmiparhoz épp olyan jelentős volt a hozzájárulása, mint a Bond-mozikhoz” – közölték Michael G. Wilson és Barbara Broccoli producerek. 

A nyolc évtizedes karriert a háta mögött tudó filmes összesen három történetet vezényelt még le a 007-es ügynökről, az 1966-os Alfie-val pedig felfedezte a világnak Michael Caine-t.

Lewis Gilbert 1920. március 6-án született az angliai Hackneyben. Felmenői között több varietéelőadó is akadt, ő maga pedig gyerekszínészként kezdte. Szerepelt az 1934-es Dick Turpinben, illetve több Korda Sándor-filmben is. Az 1939-es Jamaica fogadó forgatásán is ott találtuk, ezúttal már Alfred Hitchcock asszisztenseként. A második világháború alatt a brit királyi légierő mozgóképes részlegének tagja lett, és számos dokumentumfilmet készített. Leszerelése után kis költségvetésű filmeket kezdett rendezni, amik közül az első kiemelkedőbb az 1952-es Emergency Call volt Jack Warnerrel és Anthony Steellel a főszerepben. 

Karrierje akkor ugrott szintet, amikor Bill Naughton darabja alapján elkészítette az Alfie című filmet. A munkásosztálybeli hősszerelmesről szóló mozi egyszerre szerepelt jól a pénztáraknál, ért el kritikai sikert és tette sztárrá Michael Caine-t. Az alkotás öt Oscar-jelölést gyűjtött be, Cannes-ban pedig elnyerte a zsűri nagydíját. 

Első Bond-mozija az 1967-es, Sean Connery főszereplésével készült Csak kétszer élsz volt, majd ezt követte A kém, aki szeretett engem és a Holdkelte, a Roger Moore-időszak kiemelkedő darabjai. Roald Dahl forgatókönyves úgy emlékezett rá, mint egy kiváló partnerre, aki legnagyobb örömére nem kívánt az írói folyamatba erőteljesebben beszállni. „Ez a módja annak, ahogy rendezni kell: vagy megbízol az íródban, vagy sem” – mondta. 

A 007-es filmek után Willy Russell darabjaiból készített jelentősebb filmeket Gilbert. Kiemelkedő volt a Rita többet akar 1983-ból, ahol újra Caine-nel, valamint a mozifilmben először szereplő Julie Waltersszel dolgozott együtt. Az 1989-es Shirley Valentine pedig egy háziasszonyról szólt, aki élete közepén éli át második fiatalkorát. Gilbert utolsó rendezése, a Temetetlen emlékek 2002-ben jött ki, szintén Julie Waltersszel a főszerepben.

Mikor írt először a Magyar Nemzet Lewis Gilbertről?

„Néhány sikerült angol szatíra után – legjobb volt közülük a Rakétatámaszpont – fokozott várakozás fogadta Lewis Gilbert alkotását” – olvashattuk a Magyar Nemzet 1960. június 30-ai számában. A kritikus, Z. L. szerint viszont az 1957-es Különös hajótöröttek egyértelmű csalódást hozott. „Ebben a filmben is van néhány kitűnő megfigyelés, jól ismert brit öngúny, egy-egy, bár csak futó pillanatokig tartó mulatságos jelenet. A rendező azonban túlságosan olcsó hatásokkal dolgozott” – jegyezte meg a cikk szerzője. 

Legközelebb, július 21-én szintén ő írt az 1958-as, Sikoly az utcáról című alkotásról. A rendező szerinte az „egyszerűségre törekvő ábrázolásmóddal” csökkentette a forgatókönyv hibáit, amik a szirupos és szokványos szerelmi szálból fakadtak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.