A növények is nassolnak éjszaka?

Az eddigi ismeretek szerint az éjszakai nassolást kifejezetten emberi (rossz)szokásnak tartotta a tudomány, most azonban a nagy-britanniai Norwichban lévő John Innes Centre (JIC) kutatói feltárták, hogy a növények is fogyasztanak cukrot éjszaka.

MTI – Panoráma
2004. 01. 03. 5:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Köztudott, hogy a növények a napfény segítségével széndioxidból és vízből előbb cukrot, majd keményítőt, s végül – más tápanyagok beépítésével – proteineket és zsírokat hoznak létre. Ez nem más, mint a fotószintézis, amely a földi élet szinte egészének alapját alkotja.

A JIC kutatóinak most azt sikerült tisztázni, hogy hogyan működik a növények energia-háztartása a sötétben. A Science és a The Plant Journal című folyóiratokban közzétett eredmények szerint nap közben a növények nem csak cukrot termelnek, hanem cukormolekulákból álló hosszabb-rövidebb láncokat – keményítőt – is, amelyet leveleikben raktároznak el. Ez a keményítő biztosítja azután az energiát éjszaka: folytatódik a növények anyagcseréje, és például növekedése.

Ehhez a betárolt keményítőt újra a közvetlenül energiát szolgáltató cukorrá bontja le a növény. A kutatók egy növénynél kimutattak egy olyan gént is, amelynek döntő szerepe van a most feltárt mechanizmusban: azoknál a mutált növényeknél, amelyekből ez a gén hiányzott, a keményítő lebontása csökkent. A MEX1 elnevezésű gén olyan fehérjét termel, amely a cukor szállítását bonyolítja le.

A kutatások távolról sem csupán elméleti jelentőségűek: a keményítő cukorrá alakítása az élelmiszer-iparban is jelentőségre tehet szert. (MTI/Panoráma)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.