A részecskegyorsító működését mutatják be

A nagy hadronütköztetőről (LHC) és a részecskegyorsítót működtető genfi székhelyű Európai Részecskefizikai Kutatóintézetben (CERN) zajló kísérletekről nyílt vándorkiállítás a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetemen (ELTE) kedden.

MNO
2011. 05. 10. 20:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kiállítás bemutatja az elemi részecskék fizikájának kísérleti kutatási módszereit és e tudományterület még megválaszolatlan kérdéseit. A nagy detektorok működését illusztrációkkal és valódi berendezésekkel szemléltetik. A magyar nyelvű információk és magyarázószövegek mellett a látogatókat felkészült tárlatvezetők várják, akik az egyetemen részecskefizikát tanuló diákok és az MTA KFKI Részecske- és Magfizikai Kutatóintézetének munkatársai közül kerülnek ki.

Keszei Ernő, az ELTE tudományos rektorhelyettese a megnyitón elmondta: jóllehet az intézmény jelenleg nem tagja a CERN programjainak, Veres Gábor egyetemi adjunktus hamarosan az ELTE színeiben munkatársa lesz a CERN CMS programjának. A CMS a hadronütköztető egyik nagyobb detektora, amelynek fontos alkotóelemeit Debrecenben tervezték és építették meg. Magyarország tagdíjbefizetéssel pénzügyileg is hozzájárult a svájci Alpokban található gyorsító létrehozásához. „Eddig összesen 55 magyar kutató járt, illetve jelenleg is rendszeres látogatója az Európai Részecskefizikai Kutatóintézetnek, és a hazai szakemberek aktív szereplői az ott zajló tudományos munkának” – hangsúlyozta Erdő Sándor, a Nemzeti Innovációs Hivatal elnökhelyettese.

Rolf-Dieter Heuer, a CERN főigazgatója kiemelte, hogy 97 ország van jelen az emberiség eddigi legnagyobb tudományos programjában. „Az LHC indítása fordulópontot jelentett a részecskefizikában, és ez egy olyan globális tudományos eszközzel valósul meg, amelynek létrehozásában több mint tízezer ember vett részt” – fogalmazott. „A CERN valóban egy fantasztikus hely, amelyet a részecskefizika iránt érdeklődőknek személyesen is látniuk kell” – tette hozzá Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke.

Az LHC 2009-es beindulása óta a gyorsítóban az ütközések intenzitása (luminozitása) a kezdeti érték százmilliószorosára növekedett, jelenleg a másodpercenkénti proton-proton ütközések száma több tíz millió. Ezzel az év végére akkora mennyiségű feldolgozásra váró adat áll majd a kutatók rendelkezésére, hogy számos megválaszolatlan kérdésre sikerülhet választ találniuk. Az LHC céljai között szerepel a részecskefizika standard modellje eddig meg nem figyelt alkotóelemének, a Higgs-bozonnak a megtalálása, illetve az univerzum sötét anyagát alkotó részecskék, valamint az extra dimenziók felderítése.

A multimédiás, ingyenes kiállítás május 18-ig látható Budán az ELTE Természettudományi Karán, ahová hétköznap 8 és 18 óra között várják a látogatókat, elsősorban a részecskefizika iránt érdeklődő középiskolásokat.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.