Az óceán mélye dönt az esőről

Három kilométer mélyen kavargó óceáni áramlatok határozzák meg többek közt, hogy mennyi eső esik Nyugat-Afrikában – erre a meglepő összefüggésre német és amerikai kutatók jöttek rá.

MNO
2011. 05. 20. 19:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kutatók a Nature című folyóiratban írják le a Der Spiegel internetes kiadásának ismertetése szerint (www.spiegel.de), hogy miként hatnak a mélytengeri áramlatok az Atlanti-óceán trópusi felszíni vizeire, ezáltal pedig a szárazföld éghajlatára. Eddig a trópusi éghajlat ingadozására mindig a felszín fölött, elsősorban a légkörben keresték a magyarázatot.

Az, hogy az óceán felszíni vizének hőmérséklete fontos szerepet játszik Nyugat-Afrika csapadékingadozásaiban, már régóta ismert tény. A mostani adatok azonban első ízben hívják fel a figyelmet az óceán mélyének jelentőségére – fejtette ki Peter Brandt, a németországi kieli Leibniz Tengertudományi Intézet (IFM-Geomar) kutatója, aki a tanulmány társszerzője.

A nemzetközi Tropical Atlantic Climate Experiment (Tace) elnevezésű kísérletben a kutatók bizonyítani tudták az Atlanti-óceán trópusi felszíni vizében korábban ismeretlen, négy és fél évente ismétlődő hőmérséklet- és áramlásingadozások létét. Igen hasonló ingadozásokat fedeztek fel azokban a másodpercenként tíz-húsz centiméterrel haladó mélységi áramlatokban is, amelyek az Atlanti-óceán teljes egyenlítő menti részén húzódnak.

Úgy tűnik, hogy a mélytengeri áramlatok energiája a vízrétegeken keresztül továbbítódik a felszínre, ahol befolyásolja az ottani áramlatokat és hőmérsékletet – magyarázta Brandt. A szakemberek kutatóhajójukról több kilométer hosszú, mérőszondákkal ellátott acélkötelet engedtek le az óceán mélyére. A kötél a különböző mélységek áramlatainak sebességéről, irányáról, sótartalmáról és hőmérsékletéről szolgáltatott információt.

Eddig leginkább a csendes-óceáni áramlatok hatását vizsgálták behatóan. A rendszeres El Nino éghajlati jelenség regionális aszályokat, illetve tetemes csapadékot okoz Dél-Amerikában. A mostani tanulmány bizonyítja, hogy a Föld más részein is hasonló összefüggések állnak fenn az óceán és a szárazföldi éghajlat között. Egyelőre nem tudni, hogy pontosan mekkora a mélytengeri áramlatok befolyása, és hogyan alakul ki. Újabb információkat a német Maria S. Merian kutatóhajó szolgáltathat majd, amely június 19-ig gyűjt újabb adatokat.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.