A csillagászok több mint tíz évvel ezelőtt kezdtek hozzá a 2MASS (Two Micron All Sky Survey) elnevezésű égboltfelmérési programhoz, amelynek révén a fény infravöröshöz közeli tartományában három hullámhosszon fényképezték az égboltot. A szinte teljesen automatikus eljárás egy arizonai és egy chilei obszervatóriumban zajlott párhuzamosan.
Az infravöröshöz közeli hullámhosszokon a látható fényhez viszonyítva gyengébb a csillagközi fényelnyelés, így a porosabb területekről is – mint a galaktikus sík vagy a nagyobb csillagkeletkezési régiók sűrű felhőmagjai – részletes képek készülhetnek.
A 3D-s galaktikus térképen a térhatást a vöröseltolódás alapján alakították ki. A galaxisok és égitestek Földhöz viszonyított távolságát a vöröseltolódásnak nevezett jelenségből következtetik. A jelenleg elfogadott elméletek szerint ugyanis a világegyetem folyamatosan tágul, ezért a Doppler-jelenséghez hasonlóan a távoli galaxisokról érkező fény – az elektromágneses hullámok hullámhosszának a kibocsátott hullámhosszhoz viszonyított megnövekedése miatt – a vörös felé tolódik, és ez a távolsággal arányosan változik.
Az Amerikai Csillagászati Társaság (AAS) bostoni konferenciáján szerdán bemutatott 3D térkép többek között azért keltette fel a kutatók figyelmét, mert az infravörös hullámhossznak köszönhetően a Világegyetem Tejútrendszeren túli területei is láthatóbbá váltak.
(MTI)
Fantasztikus világegyetem: ilyen térkép még soha nem készült
Elkészült a „helyi” világegyetem eddigi legrészletesebb 3D térképe, amely a Földtől számított 380 millió fényévnyi távolságot fedi le.
2011. 05. 26. 3:35
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!