Félelmetes: zombikká válnak a hangyák

A trópusi hangyákban élősködő gomba teljesen megőrjíti áldozatát, arra késztetve a gazdaállatot, hogy a parazita számára optimális helyen lehelje ki a lelkét – derítette ki egy nemzetközi kutatócsoport, amely a BMC Ecology című folyóiratban tette közzé tanulmányát.

MNO
2011. 05. 10. 1:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kutatók thaiföldi esőerdőkben vizsgálták a Camponotus nemzetséghez tartozó lóhangyákat. Ezek az átlagosnál nagyobb rovarok, amelyek testhossza eléri a 0,6–2,5 centimétert, a fák lombkoronájában élnek. Amikor azonban az Ophiocordyceps unilateralis nevű parazita megfertőzi a hangyát, az valóságos zombivá válik – olvasható a PhysOrg (http://www.physorg.com) tudományos hírportálon. Ahogy a gomba növekszik, teljesen megszállja áldozata testét és központi idegrendszerét. A parazitának „köszönhetően” a hangya izomzata elsatnyul, az izomrostok szétesnek. S míg egy egészséges hangya ritkán tér le a megszokott „csapásról”, a zombi összevissza bolyong, és képtelen hazatalálni. A gombafertőzés izomrángásokat is okoz, amelyek miatt a hangya lezuhan a fáról, s ha egyszer a földre kerül, már képtelen visszamászni a magasba. Így a füves „félemeleten”, a talaj fölött 25 centiméterre rendezkedik be. Az új élőhely sokkal hűvösebb és nedvesebb, mint a korábbi, viszont ideális körülményeket biztosít a gomba számára.

A délutáni melegben a hangya cselekedeteit irányító élősködő arra kényszeríti a rovart, hogy beleharapjon a levél hátoldalán futó főérbe. A gombasejtek addigra már átszőtték a hangya álkapcsait mozgató izmokat, és elválasztják egymástól az egyes rostokat. Ennek következményeként a hangyánál „szájzár” alakul ki, vagyis még halála után sem képes elengedni a levelet, amelybe beleharapott. Néhány nappal később a hangya fejéből úgynevezett sztróma (termőtestpárna) türemkedik ki, amely gombaspórákat bocsát ki. Utóbbiak pedig újabb hangyákat fertőznek meg. Mint David Hughes, a Pennsylvaniai Állami Egyetem kutatója, a tanulmány első szerzője rámutat, a gomba egyszerre két fronton támadja meg a hangyákat. Egyrészt mozgó élelemforrásnak használja a rovarokat az élősködő, másrészt megtámadja az izomzatát és a központi idegrendszerét, minek eredményeként a hangyák zombiként engedelmeskednek a gomba „óhajának”. E két tényező ideális fejlődési feltételeket biztosít a gomba növekedéséhez és szaporodásához.

„A fertőzött hangya »zavarodott« viselkedése egyértelműen a gomba fenotípusának a megnyilvánulása. Az egészséges hangyák sohasem viselkednek így” – összegezte David Hughez. Fenotípus valamely élőlény alaktani és élettani sajátosságainak összessége, az öröklött tulajdonságok és a környezet együttes hatására létrejött megjelenési alak. Ezek a tulajdonságok egyaránt lehetnek élettaniak, alkatiak, illetve viselkedésbeliek.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.