Gigantikus vihar dúl az egész bolygón

A teljes bolygót átfogó gigantikus méretű vihart figyelhetnek meg az asztronómusok a Szaturnuszon.

MNO
2011. 05. 20. 21:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Déli Obszervatórium (ESO) Nagyon Nagy Teleszkópjának (Very Large Telescope) és a Cassini űrszondának a segítségével a kutatók részletesen tanulmányozhatják a jelenséget. A szakértők többek között úgynevezett sztratoszferikus jelzőtüzeket is megfigyeltek, amelyek világosabb fényben égnek, mint a bolygó többi része.

A Szaturnusz atmoszférája normális esetben meglehetősen nyugodt. De nagyjából egy Szaturnusz-évben – azaz kereken harminc Föld-évben – egyszer a gázóriás északi féltekéjén gigantikus méretű vihar tör ki – írja közleményében az ESO. Az asztronómusok korábban is megfigyeltek már ilyen viharokat, de még sohasem voltak a körülmények ilyen ideálisak, mint az idén: először kerültek a Cassini űrszonda segítségével a Szaturnusz közvetlen közelébe.

„Sokkal mélyebben nyertünk betekintést az atmoszférába, és pontosabban mérhetjük a hőmérséklet-változásokat és a vihar szélsebességét” – hangsúlyozta Leigh Fletcher, az Oxfordi Egyetem munkatársa. A kutatók a megfigyelések során gyűjtött tapasztalataikat a Science című szaklapban mutatták be. A tapasztalatok szerint a vihar a Szaturnusz egész atmoszférájára hatást fejt ki: még néhány száz kilométerre a felhőtakaró felett is észrevehető a változás. A normál esetben mínusz 130 Celsius-fokos hőmérséklet bizonyos helyeken 15-20 fokkal melegebb.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.