Meglepő etológiai felfedezést tettek a tudósok

Mégsem különbözik a kutyák és a macskák ivási technikája, jóllehet eddig azt hitték a kutatók, hogy teljesen más „fizikai” megoldást használnak.

MNO
2011. 05. 29. 2:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az mindenki számára szembeötlően ismert, hogy a macskák sokkal elegánsabban és tisztábban lefetyelnek, mint a kutyák, amelyek ivás után gyakran hagynak kisebb tócsát a padlón. Az ivótechnikák eltérésének megfejtéséhez amerikai kutatók erősen lelassított felvételeket tanulmányoztak. Meglátásuk szerint a macskák nyelvmozgását képtelen követni az emberi szem, de a lényegi eltérés az az, hogy a kutyák kanalat formálnak nyelvükből iváshoz, a macskák viszont fordítva görbítik – lefelé, J-alakban – a nyelvüket és nem mártják a folyadékba, hanem annak csupán a felszínét érintik nyelvük hegyével. Eközben villámgyorsan mozgatják nyelvüket, hogy szívóhatást keltsenek, legyűrve a gravitációt – mármint a folyadékot „visszavonzó” erőt.

Mindezalatt a szájukat is csukniuk-nyitniuk kell ugyanakkora másodpercrész alatt, mert ha nem teszik, akkor visszacsurog a folyadék a tálkába, illetve megszűnik a szívóhatás, ha meg nem nyitogatják, akkor nem kerül a pofájukba innivaló. A felvételek alapján kiderült, hogy a macskák ivási átlagsebessége 4 korty/másodperc. A nagymacskák ennél lassabban kortyolnak. Ehhez a felfedezéshez a tekintélyes Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT), a Virginia Műszaki Egyetem és a Princeton Egyetem tudósai áldoztak idejükből, főként folyadékdinamikai szakértők, tanulmányukat tavaly ősszel tették közzé.

Mostanra viszont fordult a kocka. Ugyancsak amerikai tudósok – de ezúttal a Harvard Egyetem kutatói, akik ráadásul maguk is tartanak kutyát – kimutatták, hogy ugyanazt a kifinomult technikát használják a kutyák is, mint a macskák, azaz: gyors nyelvmozgatással vákuumszerű szívóhatást képeznek. A két kutató lassított felvételeken túl röntgenfelvételeket is használt. Kétséget kizáróan megmutatkozott, hogy a kutyák csupán látszatra formálnak kanalat nyelvükből, és az egyetlen különbség a kutya-macska ivászatban az, hogy a macskák nem mártják nyelvüket a folyadékba, hanem annak csak felszínéhez közel mozgatják, míg a kutyák mélyen belelógatják. Ebből adódik azután, hogy a kutyák kissé többet fröcskölnek, ennek pedig a kutatók szerint az az oka, hogy a macskák természetüknél fogva jobban ügyelnek a tisztaságra, a kutyák viszont nem törődnek azzal, hogy szétlocsolják innivalójukat – számolt be a tudományos eredményről a BBC brit sajtóorgánum.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.