Szuperszámítógépet kapott a szegedi egyetem

Az oktatásban, a szoftverfejlesztésben, a fizikai és kémiai kutatásokban, valamint a gyógyszertervezésben is használható az a szuperszámítógép, amelyet pénteken adtak át a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE).

MNO
2011. 05. 06. 18:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A több mint négymilliárd forintból, uniós támogatással megvásárolt és üzembe állított informatikai berendezés a Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési (NIIF) Intézet által a fővárosban, Debrecenben, Szegeden és Pécsett kialakított szuperszámítógép-rendszer része – mondta Dombi György, az SZTE professzora.

A négy berendezést az NIIF Intézet optikai hibridhálózata kapcsolja össze egy rendszerré. A számítógépek teljesítménye külön-külön is eléri az eddig Magyarországon üzembe helyezett bármely más számítógép teljesítményét, az összesített kapacitásuk meghaladja a 48 teraflop (negyvennyolcszor tíz a tizenkettediken lebegőpontos művelet másodpercenként) értéket, ami a jelenlegi világranglistán a 165. helyet jelenti. A számítási kapacitás a régebbi rendszer hetvenszeresére, a tárolási kapacitás csaknem százszorosára növekedett.

A szegedi szuperszámítógép a maga nemében egyedülálló az országban és egyben a legkedvezőbb energiagazdálkodási jellemzőkkel bír. A gép a kedvező fogyasztását részben az energiatakarékos processzoroknak, valamint a – szuperszámítógépek terén egyik piacvezető – HP újszerű technológiájának köszönheti. A gépben a legkorszerűbb 12 magos AMD Opteron processzorok működnek, a számítási csomópontokban lévő magok száma 2112. A gépben 5,6 TByte memória található, és tartozik hozzá egy egynegyed PByte méretű háttértárrendszer.

Dombi György elmondta, a szuperszámítógépet az oktatás mellett a többi között a szoftverfejlesztésben, a fizikai és kémiai kutatásokban, gyógyszertervezésben, informatikai eszközökkel segített matematikai bizonyítások és adatbányászati feladatok során használják majd. Így modellezik majd – a korábban több hétig tartó munkafolyamatok helyett néhány perc alatt – például a gyógyszerjelölt molekulák és az enzimek kölcsönhatásait is.

Szabó Gábor akadémikus, az SZTE rektora kifejtette, az egyetemen számos olyan kutatás indul el, amelynek eddig a számítási kapacitás hiánya szabott gátat. Az új szuperszámítógép fontos szerepet játszik majd a Szegeden megvalósuló uniós tudományos nagyberuházás, az angol nevének (Extreme Light Infrastructure) rövidítése alapján ELI-nek nevezett lézer-kutatóközpont előkészítésében is.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.