Modellszámítások szerint a világon mintegy 3050 olyan kétéltű, illetve 160 szárazföldi emlősfaj élhet, amelyeket még nem ismernek a kutatók. Ez a ma ismert fajok 48, illetve három százalékát jelenti – írja a vizsgálattal foglalkozó nemzetközi kutatócsoport a Proceedings című szaklapban.
Xingli Giam, a Princetoni Egyetem munkatársa elmondta, számításaik végzésekor az eddigi leletek arányát és az egyes területeken végzett kutatások intenzitását vették figyelembe. Csaknem mindegyik, az elmúlt évtizedben felfedezett fajt azonnal a veszélyeztetett kategóriába kellett sorolni. Ennek oka egyrészt, hogy csökken a háborítatlan életterek nagysága. Másrészt azok a fajok, amelyek eddig elkerülték a tudósok figyelmét, többnyire eleve kis elterjedési területen élnek csak meg. Már csupán ez a tény rendkívül sebezhetővé teszi őket.
Xingli Giam „totális katasztrófának” nevezte a jelenséget, egyrészt mivel „azok az élőhelyek, amelyek a legnagyobb faji sokszínűséggel rendelkeznek, egyre jobban megváltoznak, és így kihalhatnak az ott élő fajok. Másrészt az egyetemek és a támogatók is egyre inkább csökkentik a rendszertani vizsgálatokra és a biodiverzitás kutatására fordított kiadásaikat.” Ezért igen kicsi a lehetőség arra, hogy visszafordítsák a folyamatot.
(MTI)
Totális katasztrófa – kihalnak, mielőtt megismernénk őket
A kutatók szerint több ezer, még felfedezetlen állatfaj létezik a világon – sokuk azonban még azelőtt kihalhat, hogy az ember megismerné.
2011. 05. 18. 4:03
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!