A New England Journal of Medicine című orvosi folyóiratban ismertetett eredmények szó szerint demonstrálják annak fontosságát, hogy nemcsak gyógyszerrel kell ellátni a pácienseket, hanem törődni is szükséges velük – emelte ki Ted Kaptchuk, a tanulmány társszerzője, a Harvard Egyetem orvosi karának munkatársa.
A megállapítások a placebóhatást is igazolják, a jelenséget, amikor hamis kezelések, illetve hatóanyag nélküli szerek hatására is javulás jelentkezik a pácienseknél. „Őszintén az a véleményem, hogy a legjobb gyógyszer az orvos-beteg kapcsolat” – hangsúlyozta Kaptchuk. A most ismertetett vizsgálatukba bevont 39 asztmás páciens mindegyike úgy vélte, hogy a placebó éppen olyan hatékony volt nála, mint a valódi szer.
Különbség csak a légzésfunkciós vizsgálatoknál adódott, az erőltetett kilégzési térfogat (FEV1) 20 százalékkal javult akkor, amikor albuterol hatóanyagú szert lélegeztek be a páciensek, és csak 7 százalékkal akkor, amikor hamis akupunktúrás kezelést kaptak.
Összességében egyébként a hamis akupunktúra bizonyult a leginkább meggyőző kezelésnek – mondta el Kaptchuk, aki mellesleg akupunktúrával is foglalkozik. A tűket nem a valódi akupunktúrás pontok felett alkalmazták, főként pedig nem is szúrták bele a bőrbe, mert foglalatukba visszacsúszó változatot használtak. Az így kezelt páciensek 85 százaléka érezte úgy, hogy valódi terápiában részesült, míg a hatóanyag-tartalmú inhalátort alkalmazók 73 százaléka, a placebóinhalátort használóknak pedig 66 százaléka tartotta jónak a kapott kezelést.
A kutatók szerint minden olyan betegségnél, amelynek nincs egyértelmű kimenetele – például a krónikus fájdalomnál vagy a depressziónál –, odafigyeléssel, törődéssel megváltoztatható a szubjektív eredmény, vagyis az, amit az emberek tapasztalnak a betegségükkel kapcsolatban.
(MTI)
A törődésre legalább akkora szükség van
A hatóanyag-tartalmú inhaláló belélegzése után jobban érezték magukat az asztmások, ám nem sokkal jobban, mint azok, akik placebót tartalmazó inhalálót használtak vagy hamis akupunktúrás kezelést kaptak – állapították meg amerikai kutatók.
2011. 07. 15. 15:54
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!