A törődésre legalább akkora szükség van

A hatóanyag-tartalmú inhaláló belélegzése után jobban érezték magukat az asztmások, ám nem sokkal jobban, mint azok, akik placebót tartalmazó inhalálót használtak vagy hamis akupunktúrás kezelést kaptak – állapították meg amerikai kutatók.

MNO
2011. 07. 15. 15:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A New England Journal of Medicine című orvosi folyóiratban ismertetett eredmények szó szerint demonstrálják annak fontosságát, hogy nemcsak gyógyszerrel kell ellátni a pácienseket, hanem törődni is szükséges velük – emelte ki Ted Kaptchuk, a tanulmány társszerzője, a Harvard Egyetem orvosi karának munkatársa.

A megállapítások a placebóhatást is igazolják, a jelenséget, amikor hamis kezelések, illetve hatóanyag nélküli szerek hatására is javulás jelentkezik a pácienseknél. „Őszintén az a véleményem, hogy a legjobb gyógyszer az orvos-beteg kapcsolat” – hangsúlyozta Kaptchuk. A most ismertetett vizsgálatukba bevont 39 asztmás páciens mindegyike úgy vélte, hogy a placebó éppen olyan hatékony volt nála, mint a valódi szer.

Különbség csak a légzésfunkciós vizsgálatoknál adódott, az erőltetett kilégzési térfogat (FEV1) 20 százalékkal javult akkor, amikor albuterol hatóanyagú szert lélegeztek be a páciensek, és csak 7 százalékkal akkor, amikor hamis akupunktúrás kezelést kaptak.

Összességében egyébként a hamis akupunktúra bizonyult a leginkább meggyőző kezelésnek – mondta el Kaptchuk, aki mellesleg akupunktúrával is foglalkozik. A tűket nem a valódi akupunktúrás pontok felett alkalmazták, főként pedig nem is szúrták bele a bőrbe, mert foglalatukba visszacsúszó változatot használtak. Az így kezelt páciensek 85 százaléka érezte úgy, hogy valódi terápiában részesült, míg a hatóanyag-tartalmú inhalátort alkalmazók 73 százaléka, a placebóinhalátort használóknak pedig 66 százaléka tartotta jónak a kapott kezelést.

A kutatók szerint minden olyan betegségnél, amelynek nincs egyértelmű kimenetele – például a krónikus fájdalomnál vagy a depressziónál –, odafigyeléssel, törődéssel megváltoztatható a szubjektív eredmény, vagyis az, amit az emberek tapasztalnak a betegségükkel kapcsolatban.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.