A hosszúfarkú makákók kereskedelme a 2000-es évek második felében több mint megkétszereződött – állítja a Species Survival Network (SSN) nevű, több mint 80 vadvédelmi szervezetet tömörítő hálózat.
A szervezet becslései szerint 2004 és 2008 között az illegális kereskedők több mint 260 ezer hosszúfarkú makákót adtak el, míg 1999 és 2003 között még „csak” mintegy 120 ezret. A majmokat orvosságok vagy ételek készítéséhez, illetve orvosi vagy más kísérleti laboratóriumokban használják fel. Több délkelet-ázsiai országban, így Kambodzsában, Indonéziában, a Fülöp-szigeteken és Vietnamban jövedelmező üzletág lett a makákók kereskedelme és fogságban való tenyésztése.
A hosszúfarkú makákó a legkeresettebb emlős lett a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezmény (CITES) listáján szereplő fajok között – közölte Ian Redmond, az SSN főemlősökkel foglalkozó munkacsoportjának az elnöke.
„Kutatásaink aggasztó kérdőjeleket vetnek fel az érintett populációk hosszú távú életképességére vonatkozóan, ha továbbra is engedélyezik ilyen szinten a kereskedelmet” – tette hozzá Redmond egy közleményben. A 3-7 kiló tömegű, 40-60 cm magas hosszúfarkú makákó élőhelyei is visszaszorulóban vannak az emberi tevékenység következtében – tette hozzá a szakértő.
(MTI)
Bajban vannak a hosszúfarkúak
Kihalás fenyegeti a hosszúfarkú makákót a befogások gyors növekedése miatt. A majomfaj délkelet-ázsiai erdőkben lévő élőhelyei szintén pusztulás áldozatai – figyelmeztettek pénteken civil szervezetek.
2011. 07. 15. 18:43
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!