A kenut cédrustörzsből vájták ki, az előzetes vizsgálatok szerint a fát ősi kéziszerszámokkal vágták ki, nem pedig az európaiak által meghonosított fűrésszel. Az eszközhasználatból, valamint a helyszínen növő ősi fák életkorából a kutatók arra következtetnek, hogy a kenu körülbelül ötszáz éves lehet. Rosita Worl antropológus, az amerikai indián kultúra megőrzésére specializálódott Sealaska Örökségvédelmi Intézet elnöke szerint mindössze egyetlen másik kenu került elő Délkelet-Alaszka erdőségeiben.
„Ősi darabról van szó, amely valószínűleg régebbi, mint a múzeumokban őrzött többi kenu. A leletnek köszönhetően megvizsgálhatjuk, hogy mennyiben különbözik napjaink kenukészítési technikája az őseinkétől” – hangsúlyozta Rosita Worl. A kenu csaknem elkészült, mindössze a fa gőzölése maradt hátra, amellyel a vízi alkalmatosság elnyerte volna végső alakját, az indiánok azonban az erdőben hagyták, és sohasem tértek vissza a helyszínre. Az antropológus szerint valószínűleg valamilyen járvány törhetett ki a falujukban.
„Értékes eszközről van szó, hiszen óriási munka kivájni egy fatörzset kizárólag kézi eszközökkel. Miért hagyták magára a kenut? Egyetlen dologra tudok gondolni, hogy valamilyen betegség ütötte fel a fejét a településen” – fogalmazott Rosita Worl. Az antropológus közlése szerint a kenu egyelőre a helyszínen marad, még a vízi alkalmatosságot beborító vastag tőzegréteget sem távolítják el, míg el nem dől, hogy mit kezdjenek a lelettel és a helyszínnel. Rosita Worl reményei szerint elkészülhet a kenu hasonmása, hogy a modern csónakkészítők tanulmányozhassák az ősi módszereket.
(MTI)
„Értékes eszközről van szó”
Befejezetlen ősi indián kenut tártak fel Alaszkában a tőzeglápban.
2011. 07. 15. 5:36
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!