Az Antoninusok (Kr. u. 180–200) uralkodásának idejéből származó ezüstpénzek az egyik centurio (százados) szállásának padlója alól kerültek elő. A régészek szerint sokkal valószínűbb, hogy a pénzt az összeg tulajdonosa elásta, mintsem elveszítette. Nagy valószínűséggel egy személy megtakarításai lehettek, aki később képtelen volt valamilyen okból hozzájutni a pénzéhez – olvasható a Past Horizons oldalán.
A Kr. u. II. század vége felé a 21 ezüstdénárius jelentős összeg volt, a segédcsapatoknál szolgáló magasabb rangú tiszt éves fizetésének a tizedrészét tette ki. Értéke 2000-3000 fontnak (617-925 ezer forintnak) felelhetett meg.
A dénáriusokat bőrerszényben áshatták el, ám a szerves anyag az elmúlt majd két évezred során megsemmisült. Az ezüstök elhelyezkedéséből a szakemberek arra következtetnek, hogy a dénáriusok elásása után a pénzhez már nem nyúltak többé.
(MTI)
Kétezer évig nem kereste senki
Huszonegy római ezüstdénáriusból álló lelet került elő Anglia északi részén, a mai Bardon Mill mellett folyó ásatások során, ahol Vindolanda római erődöt tárják fel.
2011. 07. 17. 10:36
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!