A Földtől 4,8 milliárd kilométerre, a Naprendszer peremén keringő Pluto (régebben Plútó) jeges törpebolygó: felszínét fagyott nitrogén borítja, amely napközelben felenged és vékony légkört alkot. 2006. augusztus 24-éig a Naprendszer kilencedik, legkisebb bolygójaként tartották számon. Bolygóbesorolását a Plutónál nagyobb Eris törpebolygó felfedezése után veszítette el, amikor a Nemzetközi Csillagászati Unió új kritériumrendszert dolgozott ki a planéták meghatározására: ennek megfelelően az Erist és a Plutót a bolygóktól külön kategóriába helyezték.
A Hubble a törpebolygó esetleges gyűrűit kereste, helyette egy parányi, mindössze 13-34 kilométer átmérőjű holdra bukkant, amelyet ideiglenesen a P4-es katalógusjellel láttak el.
A P4 80-szor kisebb, mint a Pluto legnagyobb Holdja, a Charon, amelynek átmérője 1043 kilométer. A két további hold, a Nyx és a Hydra átmérője 32-113 kilométer között van. „Fantasztikus, hogy a Hubble kamerái egy ilyen parányi objektumot képesek voltak meglesni ötmilliárd kilométer távolságból” – fogalmazott Mark Showalter, a NASA New Horizons (Új horizontok) elnevezésű projektjének vezetője, amely 2015-ig veszi „górcső alá” a Plutót és holdjait. A P4 a Nyx és a Hydra között helyezkedik el. A négy hold a feltételezések szerint akkor képződhetett, amikor a Naprendszer „hajnalán” a Pluto valamilyen más égitesttel ütközhetett.
(MTI)
Nagyon parányi, mégis megtalálták
A Pluto negyedik holdját fedezte fel a Hubble űrteleszkóp – jelentette be az amerikai űrkutatási ügynökség (NASA).
2011. 07. 21. 12:34
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!