Szörnyű tragédiát okozhat a légfrissítő

Egy indiai bevásárlóközpontban egy fiatal nő váratlanul összeesett és látszólag meghalt. Utólag kiderült, hogy a halálos szívritmuszavart a légfrissítőben lévő gáz okozta, de a gyors segítség hatására a hölgy túlélte a kalandot, a kezelőorvosok pedig mindenki okulására részletesen leírták a különös esetet.

MNO
2011. 07. 12. 6:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 25 éves asszony férjével sétált a bevásárlóközpontban, amikor hirtelen összeesett. A férj tudta, hogy az újraélesztés késedelem nélküli elkezdése életet menthet. A földre fektetett asszony mellkasát percenként százszor összenyomva pótolta a szívműködést, és az ilyen forgalmas, nagy helyeken ma már világszerte van az újraélesztéshez alapvetően fontos elektromos eszköz, defibrillátor. Ezeknek a félautomata műszereknek a használatát voltaképp megtanulni sem kell, mert a defibrillátor kinyitásakor pontosan „megmondja”, mit kell használatához tenni, és ez rajzon is látható.

A hirtelen szívhalál legtöbbször annak a következménye, hogy a szív vért pumpáló, ritmusos tevékenysége megszűnik: a szív remegni, fibrillálni kezd, ezáltal az életfontosságú szervek, az agy és a szív vérellátása megszűnik. A defibrillátor áramütéssel megszünteti ezt a fibrillációt, és helyreáll a szívműködés. Itt is ez történt. A hölgy szíve remegett, fibrillált. Az első áramütésre nem volt változás, de a harmadik ütés megszüntette a ritmuszavart, a gyorsan kiérő rohammentők pedig a beteget a szívkórházba vitték, ahonnan öt nap múlva gyógyultan távozott. Mint kiderült, a ritmuszavart a légfrissítőben lévő gáz okozta, melyet a fiatal nő véletlenül a befújó cső közelében belélegzett.

A beteg véréből ki is mutatták az izobutánt, melyet manapság világszerte alkalmaznak a hűtőszekrényekben vagy a legkülönbözőbb kozmetikai illatporlasztókban. Ez a szokásos használati módok esetén veszélyt nem jelent, de Szentil Kumaran professzor és munkatársai azért írták meg részletesen az esetet a Journal of Electrocardiology szakfolyóiratban, hogy az ezzel foglalkozó ipari szakemberek is igyekezzenek az izobután alkalmazását kerülni.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.