A Hold felé tartanak az ikrek

Többnapi halasztás után útnak indultak a Hold felé az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA szondái, a GRAIL ikrek.

MNO
2011. 09. 11. 12:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A GRAIL–A és testvére, a GRAIL–B szombaton kezdte meg kilenc hónapos küldetését, a floridai Cape Canaveral légi bázisról indították el őket egy Delta hordozórakétán. Amennyiben minden a tervek szerint halad, a páros szilveszter táján áll Hold körüli pályára. A projekt összköltsége 496 millió dollár (96 milliárd forint).

A NASA Apollo programja keretében az asztronauták mindössze néhány nap alatt érték el a Holdat. A GRAIL ikrekre viszont majd négy hónapos, „kacskaringós” utazás vár, ugyanis áthaladnak a Nap–Föld-rendszer stabil gravitációs helyén, az úgynevezett Lagrange-ponton, ezáltal csökkenthető az üzemanyag-szükséglet, vagyis a küldetés költsége is. A GRAIL–A űrszonda december 31-én áll pályára a Hold körül, testvére, a GRAIL–B pedig egy nappal később.

Az űrszondák 55 kilométerre a Hold felszíne fölött, poláris pályán keringenek, mintegy „kergetőzve” egymással. A távolság változó lesz közöttük köszönhetően a regionális gravitációs eltéréseknek a Holdon, amit az űrszondák fedélzetén működő speciális rádióadók segítségével rögzítenek, feltérképezve az égitest tömegeloszlását.

„A páros hihetetlen pontossággal képes regisztrálni ezeket az eltéréseket, a hibahatár nem haladja meg az emberi vörösvérsejt átmérőjét” – hangsúlyozta Maria Zuber, a GRAIL projekt vezető kutatója. A GRAIL (Gravity Recovery and Interior Laboratory) a NASA Discovery programja részeként kutatja a holdi gravitációt.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.