Az új véralvadásgátlókkal kevesebb a baj

Az agyi érkatasztrófa megelőzésére használt véralvadásgátlók újabb generációja már nem igényel folyamatos ellenőrzést és adagolásváltoztatást, és a hatása is kedvezőbb – állapították meg a Párizsban megrendezett európai kardiológiai kongresszus egyik előadásán.

MNO
2011. 09. 11. 9:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mivel a leggyakoribb szívritmuszavar, a pitvarfibrilláció – amelyben a szív felső része nem szabályosan ver, hanem csak remeg – ötszörösére növeli az agyi érkatasztrófa esélyét, ezért a kockázatot már korábban is véralvadásgátlókkal csökkentették a szakemberek, mivel a gyakorlatilag álló pitvarban véralvadék keletkezhet, mely azután bármikor leszakadva valamelyik életfontosságú szerv, például az agy olyan területén akadhat el, mely halált vagy súlyos bénulásokat okozhat.

A konferencia előadói most több újgenerációs vérhígító készítmény biztató eredményeit, így például a Dabigatran tabletta bevezetésével kapcsolatos igen jó eredményeket ismertették. A korábbi véralvadásgátlók alkalmazásakor havonta vért kellett venni a vérvalvadásgátlás mértékének meghatározásához, ennek alapján pedig szükségessé válhatott az adagolás módosítása. Ezenfelül a régebbi vérhígítók sok más szerrel, sőt élelmiszerrel is kölcsönhatásba léphettek, ami megváltoztathatta hatékonyságukat. A Dabigatran esetében azonban nincs szükség a rendszeres ellenőrzésre.

A kedvező vizsgálati eredmények alapján mind több tudományos társaság kezelési irányelvében a Dabigatran került a pitvarfibrillációban szenvedő betegek gyógyításának első helyére.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.