Már 11 hónaposan is fejleszthető a koncentrációs képesség

Már a 11 hónapos babák koncentrációs képessége is fejleszthető – derült ki egy brit kutatásból.

MNO
2011. 09. 06. 6:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A University of London kutatói 42 kisgyermekkel kísérleteztek, felük kontrollcsoportként szolgált. A másik 21-gyel figyelemfejlesztő gyakorlatokat végeztek el a számítógép előtt: a kisdedeknek bizonyos tárgyakat kellett figyelemmel kísérniük a képernyőn, majd újra megtalálni, miután azokat elfedték. Már egész rövid gyakorlást követően javult a gyerekek figyelme – számoltak be eredményeikről a kutatók a Current Biology című folyóiratban. Ezek szerint sokkal korábban lehet e képességet fejleszteni, mint eddig feltételezték.

A nem egészen egyévesek a gyakorlatokat követően még figyelemelterelés esetén is jobban tudták követni a tárgyakat. Ezenkívül a figyelmük időtartamát is jobban tudták szabályozni a körülményeknek megfelelően. E képesség kiemelten fontos, hiszen néha ki kell rekeszteni a külvilágot, és úgy összpontosítani, máskor viszont gyorsan kell tudni váltani a figyelmünk tárgyát – magyarázta Sam Wass, a University of London kutatója a Der Spiegel című német lap internetes kiadása szerint.

Az ismeretek hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a potenciálisan gyenge képességű kisgyermekek fejlesztését minél előbb el lehessen kezdeni. Hogy meddig tart a most megfigyelt hatás, még válaszra vár.

Meglepő, hogy a változások sokkal rövidebb idő alatt bekövetkeztek, mint más, 4-5 évesekkel folytatott kísérletekben – írják a kutatók. Összesen minden kisgyermek átlagosan 77 percig gyakorolt a 15 napos időtartam alatt, míg a korábbi kutatások 4-5 éves résztvevőin átlagosan 375 perc után látszódott csak meg a gyakorlás hatása.

A koncentrációs képességek javulása pedig más területeken is meglátszott, például szabad játék közben is – számoltak be a kutatók. Ez szöges ellentétben áll a felnőtteknél megfigyeltekkel. Ott ugyanis a gyakorlatok hatása általában nem mutatkozik más jellegű feladatoknál. A kisgyermekeknél e képesség megléte valószínűleg a még jobban alakítható agyukra vezethető vissza.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.