Szomorú véget érnek, de megvédik az utódokat

Kamikazehangyák védelmezik a borneói kolóniákat – derítették ki belga kutatók, akik az Acta Zoologica című szaklapban publikálták tanulmányukat.

MNO
2011. 09. 14. 6:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A társaséletű hártyásszárnyúak rendjébe tartozó hangyáknak több mint 12 ezer faja ismert. Minden faj rendelkezik „védőfelszereléssel, a potrohuk hátulsó végében lévő méregtartó készülékkel”. Ennek egyik lényeges eleme a fullánk, amelynek segítségével a méregmirigyek által termelt anyagot az ellenség testébe fecskendezik – olvasható a New Scientist tudományos hírportálon.

Johan Billen, a Leuveni Katolikus Egyetem kutatója csoportjával azonban azt fedezte fel, hogy a Borneó szigetén honos ácshangyafaj, a Camponotus cylindricus egyedei önpusztító védekezési stratégiát „dolgoztak ki” a kolóniájuk védelmére.

A hangyák között a legnagyobb méregmiriggyel rendelkező rovarok valóságos „időzített bombaként” működnek: a szó szoros értelmében felrobbannak, és a potrohukban tárolt méreggel elárasztják a betolakodót. A potrohuk fala a kísérletek során még akkor is szétszakadt, ha a kutatók a csipesszel kissé megérintették a hangyákat.

„Az egyedek szomorú véget érnek, viszont önfeláldozó cselekedetükkel megvédik az utódokat” – hangsúlyozta Johan Billen.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.