Valósággal megsüti a nap

„Halálosztó” csillagot fedeztek fel német kutatók mindössze nyolcszáznyolcvan fényévnyire a Földtől.

MNO
2011. 09. 14. 17:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A felfedezésről az Astronomy and Astrophysics című folyóiratban jelent meg a tanulmány. A CoRoT–2a katalógusjelű csillagot 2008-ban fedezték fel a Francia Űrügynökség és az Európai Űrügynökség (ESA) által öt éve indított CoRoT csillagászati műhold segítségével. A csillagot most a Hamburgi Egyetem asztronómusai a Chandra amerikai röntgencsillagászati műholdnak és az Európai Déli Obszervatórium (ESO) Chilében működő nagyon nagy teleszkópjának (Very Large Telescope, VLT) felvételein vizsgálták.

Megfigyeléseik szerint a CoRoT–2a olyan intenzív röntgensugárzással bombázza bolygóját, amely százezerszer erőteljesebb, mint a Föld által a Naptól kapott sugáradag. Ennek következtében a csillag másodpercenként ötmillió tonna anyagot „robbant ki” a gigantikus bolygóból – olvasható a tanulmányt ismertető Space.com űrkutatási hírportálon.

Az optikai és röntgensugárzási adatok alapján a CoRoT–2a korát százmillió-háromszázmillió évesre becsülik, vagyis teljesen kifejlődött napnak számít. A csillagnak egyetlen ismert bolygója van, a CoRoT–2b, amelynek tömege háromszor nagyobb, mint a Jupiteré, és igen közel kering szülő napjához: a távolság a Föld és a Nap között lévő 150 millió kilométeres messzeségnek mindössze 3 százalékát teszi ki.

Sebastian Schröter, a tanulmány vezető szerzője szerint a planéta is kihathat a csillagra. A Chandra legújabb felvételein ugyanis látszik, hogy a rendkívül intenzív röntgensugárzást a csillag erőteljes mágneses tere generálja – ilyen erős mágneses aktivitás azonban a sokkal fiatalabb csillagok sajátja. „Mivel ez a csillag roppant közel van a napjához, felgyorsíthatja a csillag forgási sebességét, aminek köszönhetően fennmaradhat a mágneses terek aktivitása. A bolygó nélkül a csillag már rég „lehiggadt” volna” – magyarázta Stefan Czesla, a Hamburgi Egyetem kutatója, a tanulmány társszerzője.

A megfigyelések alapján arra is lehet következtetni, hogy a CoRoT–2a csillagtárssal is rendelkezhet, amely a Nap és a Föld közötti távolságot ezerszeresen meghaladó messzeségben kering. Ugyanakkor műszeresen nem sikerült észlelni a feltételezett csillag röntgensugárzását.

„A CoRoT–2b bolygót valósággal megsüti a napja. Azt nem tudjuk pontosan, hogy ilyen intenzív röntgensugárzásnak milyen egyéb hatásai lehetnek, de előfordulhat, hogy ez lehet a felelős a planéta „felfúvódásáért”. Még csak most kezdjük megismerni, hogy mi történik az exobolygókkal (Naprendszeren kívüli bolygókkal) ilyen rendkívüli környezetben” – fogalmazott Schröter.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.