A fonalférgek segítségével hódíthatjuk meg a Marsot

Brit tudósok szerint a mikroszkopikus fonalféreg, a Caenorhabditis elegans (C. elegans), amely biológiailag nagyon hasonlatos az emberhez, kulcsszerepet játszhat a Marshoz hasonló bolygók benépesítésében.

LM
2011. 11. 30. 21:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Caenorhabditis elegans 1 milliméter hosszú talajlakó féreg. Összesen 959 sejtje van, minden egyes sejtnek külön neve. A fonalféreg 7-10 napig él, hímnős, 3-5 nap után már utódokat hoz világra. A kis férgek petékből kelnek ki, egy „anya” 8-10 petét rak.

A tudósok közül sokan – köztük Stephen Hawking brit elméleti fizikus – úgy vélik, az emberiség túlélése attól függhet, hogy képes lesz-e más bolygókon letelepedni. A világűrben való hosszú tartózkodás során azonban az élő szervezetet jelentős sugárterhelés éri, a súlytalanság miatt pedig csökken az izomerő és a csontok szilárdsága.

A brit kutatócsoport Nathaniel Szewczyk vezetésével a C. elegans négyezer egyedét juttatta fel a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), és tanulmányozta fejlődésüket. A kutató kifejtette, a C. elegans volt az első soksejtes szervezet, amelynek feltérképezték a teljes genomját. Húszezer génjéből sok ugyanazt a funkciót tölti be, mint az embernél. Körülbelül kétezer gén a féreg izomfunkciójáért felelős, ezek 50-60 százalékának vannak megfelelői az emberi genomban.

A kutatócsoport a fonalférgek féléves űrutazása során a C. elegans tizenkét nemzedékének fejlődését figyelte meg az első három hónapban. Az űrben a férgek ugyanúgy keltek ki a tojásból, fejlődtek a felnőttkor eléréséig, majd szaporodtak, mintha a Földön lennének. „Bebizonyosodott, hogy a fonalférgek a világűrben képesek úgy reprodukálódni, hogy elérjenek egy más bolygót, mi pedig a távolból kontrollálhatjuk egészségi állapotukat” – emelte ki Nathaniel Szwczyk.

A Nottinghami Egyetem tudósainak kísérleteiről a Royal Society folyóiratában, az Interface legújabb számában jelent meg tanulmány.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.