A fővárosba érkeztek a dinoszauruszok

Magyar dinókkal, világító ásványokkal és drágakövekkel is megismerkedhetnek az érdeklődők szombattól.

BL
2011. 11. 18. 21:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Eltűnt világ – A dinoszauruszok kora Magyarországon című tárlaton testrekonstrukciók, teljes csontvázak és eredeti leletek várják a látogatókat, egyebek mellett a Hungarosaurus és a Pneumatoraptor teljes csontváza, valamint a világszenzációnak számító Ajkaceratops koponyarekonstrukciója. Az érdeklődők egy hídon átsétálva figyelhetik meg, amint az életnagyságú őskrokodil, az Iharkutosuchus kimászik a vízből. A különleges látványt a folyóparti mocsár fajai teszik felejthetetlenné: 4 méteres Hungarosaurus tormai, 2 méteres növényevő dinoszaurusz, egy Rhabdodontida és a pulykanagyságú Pneumatoraptor fodori. A kréta időszaki mocsár fölött óriási, mintegy 6 méteres repülő hüllő, a Bakonydraco galaczi portyázik. A közönség valamennyi, az iharkúti lelőhelyről előkerült őshüllő- és dinófaj eredeti leleteit megtekintheti a kiállításon.

A vállalkozó kedvűek kipróbálhatják a Microsoft Surface interaktív számítógépes technikát is: a speciális program segítségével bárki beléphet a dinók eltűnt világába, a kontinensek mozgatásával a Föld hajdani képével ismerkedhetnek meg az érdeklődők. A „dinóöltöztető” játékban a dinók csontjait kell összerakni, a csontvázra izmokat és bőrt helyezni, hogy életre keljen két magyar dinoszaurusz. A Titkok a föld alól – Bemutató az Ásvány- és Kőzettár gyűjteményeiből című tárlaton kiemelkedő látványosságnak számít a múzeum legnagyobb ásványpéldánya, a „Nagyapó” névre keresztelt füstkvarc, ezen kívül egy brazíliai ametiszt és egy malachit, melyet Semsey Andor adományozott a múzeumnak. Az ásványvilág speciális képviselői, a világító ásványok és a drágakövek is a kiállítás szerves részét alkotják.

Négy új foglalkoztató terem is nyílt a múzeumban: az óvodás és kisiskolás korosztály számára, a 10 éven felülieknek, a 3 éven aluliaknak és a fogyatékkal élőknek – ismertette Holler Judit, a Közönségszolgálati Osztály vezetője pénteken. A nagyobbak többek között csontokkal, maradványokkal, állatok koponyáival és táplálkozásnyomokkal ismerkedhetnek meg, a foglalkozásokon használhatják a mikroszkópokat, csipeszeket és nagyítókat. A „lila” teremben a vakok és gyengénlátók kitömött állatokat és maketteket tapinthatnak, tájékozódásukat követősáv és Braille-írás segíti.

Az Új Széchenyi-terv támogatásával (198 millió forintból) lehetővé vált, hogy a Lovardában új kiállítások, foglalkoztató terek épüljenek. A Kézbe vehető természet, interaktív kiállítások, saját élmények a Föld történetéből és a Kárpát-medence természeti kincseiből a Magyar Természettudományi Múzeumban című pályázat keretében megvalósuló új állandó kiállítások közül 2011. március 1-jén már megnyílt a Sokszínű ÉLET – Felfedezőúton a Kárpát-medencében című tárlat. A pályázat megvalósításának II. ütemében pénteken két új állandó kiállítás nyílt, és átadták a természetrajzi műhelyeket is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.