A budapesti világrendezvény az idén A tudomány változó világtérképe vezérgondolatát követi. A fórum hármas célja, hogy hangsúlyozza a tudomány jelentőségét, társadalmi érvényét, befolyását és felelősségét, megteremtse és folyamatossá tegye a tudományos közösség, a társadalom és a politikai döntéshozók közti párbeszédet, valamint megalapozza az emberiség előtt álló világméretű kihívásokra adható hiteles válaszokat – hangsúlyozza az MTA közleménye.
A tudományos világrendezvényen több mint száz országból vesznek részt a legkiválóbb kutatók és a legmagasabb rangú döntéshozók, köztük Nobel-díjas tudósok, tudományügyi miniszterek, a tudománydiplomácia vezetői, a világ legnagyobb K+F befektetői, valamint a legnevesebb nemzetközi tudományos folyóiratok képviselői. Az elhangzó csaknem száz előadásban a résztvevők a tudomány világunkat formáló hatását elemzik majd.
„A résztvevők a fórum zárónyilatkozatában összegzik, s így megkerülhetetlenné teszik a WSF 2011 eredményeit” – emeli ki a közlemény.
A WSF történetében az idén új korszak veszi kezdetét. A rendezvény globális jellegét hangsúlyozva az Akadémia javaslatára 2011-től kétévente a világ más és más nagyvárosában kerül sor a találkozóra, a visszatérő helyszín négyévente Budapest lesz. A 2013-as tudóstalálkozónak Rio de Janeiro ad majd otthont.
„A mindnyájunkat érintő globális kihívásokra – környezetvédelem, fenntarthatóság, betegségek, éhínség – adandó válaszok új irányokat szabnak a kutatásban, ami új tudományágak és tudományos nagyhatalmak létrejöttét vonja maga után. A hagyományos tudományterületek és a jelenlegi központok szerepe átértékelődik. A WSF 2011 ezekről a folyamatokról ad áttekintést, összetett szempontrendszerrel, társadalmi, gazdasági hatásaik bemutatásával. Lehetőséget teremt arra a globális párbeszédre, amelyben megismerhetővé és megoszthatóvá válnak a legújabb kutatások, a legkiválóbb működési modellek és a legjobb gyakorlatok” – olvasható a közleményben.
A megnyitó ünnepségen köszöntőt mond Pálinkás József, az MTA és a WSF elnöke, Orbán Viktor miniszterelnök, Ban Ki Mun, az ENSZ főtitkára (videoüzenet); Irina Bokova, az UNESCO főigazgatója, Li Jüan-ce Nobel-díjas kémikus, az ICSU elnöke, Alan I. Leshner, az AAAS vezérigazgatója, valamint Aloizio Mercadante, Brazília tudományügyi minisztere. A fórumot az űrből a Nemzetközi Űrállomás asztronautái köszöntik.