A zenetudósra emlékezünk

Rajeczky Benjamin zenetudós, ciszterci szerzetes születésének 110. évfordulójára, november 10-re emléknapot rendez Pásztó önkormányzata.

LM
2011. 11. 08. 7:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ünnepi szentmise 10 órakor kezdődik a Szent Lőrinc-plébániatemplomban, a szertartást Dékány Árpád Sixtus zirci ciszter főapát, Ullmann Péter gödöllői premontrei perjel és Kecskés Attila pásztói plébános koncelebrálja. A mise végén Ullmann Péter emlékezik Rajeczky Benjaminra, majd koszorúzás lesz az altemplomban lévő nyughelyénél és egykori lakóházánál.

A mise után a rendezvény a városi könyvtárban folytatódik, az érdeklődők több előadást hallhatnak a gregoriánt, a középkori magyar és a népzenét egyaránt kutató tudós szerzetesről. A programot a pásztói Rajeczky Benjamin Zeneiskola, valamint a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem növendékeinek és tanárainak műsora színesíti. Levetítik Gaál István – ugyancsak pásztói kötődésű – filmrendező portréfilmjét is.

Rajeczky Benjamin 1901-ben Egerben született, de családja már gyermekkorában Pásztóra költözött. A ciszterci rendbe 1917-ben lépett be, teológiai és zenetörténeti tanulmányait Innsbruckban végezte, ahonnan 1926-ban tért haza. Ezután Budapesten középiskolai zenetanár lett, mellette Kodály Zoltánnál zeneszerzést tanult, foglalkozott a középkori magyar zenével, a népzenével, a gregoriánnal. 1945-ben a pásztói ciszterci apátság elöljárója lett, itt 1950-ig működhetett.

A szerzetesrendek feloszlatása után a Néprajzi Múzeum népzenei osztályán dolgozott, majd az MTA népzenekutató csoportjának igazgatója lett, itt visszavonulása után is főmunkatársként tevékenykedett. Budapesti munkája mellett Pásztón élt 1989-ben bekövetkezett haláláig. 1990-ben posztumusz Kossuth-díjat kapott. Ma nevét viseli a pásztói zeneiskola, a városi múzeumban személyes tárgyaival berendezett emlékszobája látható, a templom mellett pedig mészkőből faragott emlékműve – Szervátiusz Tibor szobrászművész alkotása – áll.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.