Eltűnhet az északi-sarki jég

Az elmúlt tizenöt évben mérték az éghajlati adatoknak a 19. században megkezdett rögzítése óta az eddigi tizenhárom legforróbb évet, és az északi-sarki nyári olvadás során idén érte el eddigi minimumát a tengeri jég kiterjedése.

WA
2011. 11. 30. 15:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Meteorológiai Világszervezet (WMO) jelentése szerint bár az idei év csak a tizedik a forrósági rangsorban, a hasonlóan erős – a Csendes-óceán felszíni vizeinek lehűlését okozó – La Nina-jelenséggel kísért évek közül mindenképpen az eddigi legmelegebbnek számít.

A szakemberek úgy vélik, hogy a kormányok azonnali intézkedéseinek hiányában a globális hőmérséklet „rendkívül gyorsan” elérheti a két Celsius-fokos emelkedést, aminek visszafordíthatatlan következményei lehetnek az éghajlatra nézve. Környezetvédelmi szervezetek szerint egy ilyen forgatókönyv „pusztító hatással” lenne a szegényebb országok lakóinak életére és boldogulására.

A WMO szerint az eddigi tizenhárom legforróbb év mindegyike az elmúlt másfél évtizedre esett, olyan szélsőséges időjárási viszonyokat eredményezve, amelyek világszerte növelték az aszályokban és csapadékban gazdag időszakok gyakoriságát – olvasható a The Daily Telegraph című brit lap internetes kiadásában.

Észak-Oroszországban az év első tíz hónapjában a normálisnál 9 Celsius-fokkal magasabb hőmérsékletet is mértek. Az Északi-sark térségében pedig az elmúlt nyár folyamán teljesen eltűnt a jég az északkeleti és az északnyugati tengeri átjárók térségében.

A brit meteorológiai szolgálat (Met Office) szerint, amely a Kelet-angliai Egyetemmel együtt segített a WMO-jelentés összeállításában, az északi-sarki jég teljesen eltűnhet 2050-re. A Met Office munkatársaként dolgozó Dave Britton kifejtette, hogy bár a globális hőmérséklet évről évre változik, az adatok hosszú távú áttekintéséből egyértelműen látszik, hogy az átlaghőmérséklet emelkedett.

A klímacsúcs résztvevői célul tűzték ki annak megakadályozását, hogy a hőmérséklet több mint két Celsius-fokkal meghaladja az iparosodás előtti szintet: a mutatók már most 0,8 Celsius-fokkal magasabb értéket mutatnak az 1850-ben mért átlaghoz képest.

A 12 napos durbani tanácskozáson a 2012 végén lejáró kiotói jegyzőkönyv megújítása képezi a tárgyalások középpontját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.