Erről az eseményről nem csúsznak le

Saját szemükkel nézhetik végig a kutatók egy új jéghegy születését a Déli-sarkon.

WA
2011. 11. 04. 14:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nyugat-antarktiszi Pine-sziget gleccserén végigfutó repedés legalább 30 kilométer hosszú és 50 méter mély. Michael Studinger, a NASA IceBridge (Jéghíd) elnevezésű műveletének szakembere szerint a hasadék két métert tágul naponta, és a jégpáncél kettéhasadásával egy több mint 880 négyzetkilométeres új jéghegy fog keletkezni.

A szakember hangsúlyozta, hogy a jelenség nem a globális felmelegedés következménye. „Az előrejelzéseink szerint még az év végén, vagy a jövő év elején egy természetes folyamat részét képező jelentős jéghegyképződésre kerül sor” – mondta. Hozzátette: „Ezek ciklikus események, amelyekre bizonyos időközönként kerül sor. A legutóbbi nagy jéghegyleválás 2001-ben következett be, tehát várható volt, hogy valami hasonló fog történni a közeljövőben.”

A gleccserszakadékot idén szeptember végén fedezték fel a szakemberek, mialatt a déli-sarki jégperem állapotában bekövetkezett változásokat vizsgálták. A repülőgép-fedélzetről végzett munkálatok célja, hogy betöltsék azt az űrt, amely a jégmezők alakulását figyelő ICESat műhold 2009-es „nyugdíjazása” és ICESat 2 nevű utódjának 2016-os üzembe helyezése között keletkezett.

„A tudomány világában sokszor előfordul, hogy lecsúszol a nagy alkalomról, mert nem vagy a megfelelő helyen a megfelelő időben” – mondta John Sonntag, a NASA Goddard űrközpontjában összpontosuló IcebRidge művelet csapatának egyik vezetője arra utalva, hogy a kutatók számára is hatalmas jelentőséggel bír egy ilyen természeti jelenség közvetlen megfigyelése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.