Fény derült a titokra?

Új elméletet dolgozott ki a szentföldi „Stonehenge”, a Golán-fennsíkon található Rujm el-Hiri (Gilgal Refaim) rendeltetésére egy amerikai régész.

WA
2011. 11. 03. 13:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elméletről a Biblical Archaeology Review november-decemberi számában jelenik meg tanulmány.

Rujm el-Hiri 16 kilométerre található a Galileai-tenger (Kinneret-tó) keleti partjától. A megalitikus építmény a kőrézkorból származik, Kr.e. 4500 és Kr.e. 3500 között emelhették. Négy kőkörből áll, amelyek közül a külső átmérője meghaladja a másfél száz métert, magassága pedig 2,4 méter. Megépítéséhez 42 ezer tonna bazaltkövet használtak fel.

Számtalan elmélet született a helyszín rendeltetéséről, egyesek szerint csillagda volt, mások szentélynek, rituális központnak vélték, de voltak, akik őskori temetőnek tartották.

Rami Arav, a Nebraskai Egyetem régésze, aki egy hasonló őskori helyszín feltárását végezte a Galileai-tenger közelében az 1980-as években, párhuzamok alapján egészen más véleményen van. Úgy véli, hogy Rujm el-Hiri a közel-keleti „égbe temetés” helyszíne lehetett.

A szentföldi kőrézkori népesség elhunyt szeretteik csontjait ossariumokba (csontházakba) helyezték. A kis ossariumok használata azonban feltételezi, hogy a csontokat előzetesen le kell csupaszítani, ehhez pedig az szükséges, hogy a holttesteket ideiglenes sírokban temessék el. Ám mint Arav rámutat, nem találtak ideiglenes sírokat a kőrézkori időszakból, vagyis a csontok megtisztításához más módszert kellett alkalmazni.

A régész szerint egyfajta „égbe való temetés” helyszíne lehetett a megalitikus építmény. Párhuzamot von Rujm el-Hiri és a Zoroaszter vallás „csend tornyai” között. A vallás követői ugyanis az elhunytak földi maradványait régebben a halottak tornyaira rakták ki, ahol a perzselő nap és a ragadozó madarak gondoskodtak a csontok megtisztításáról.

Mike Freikman, a jeruzsálemi Héber Egyetem régésze, aki az elmúlt öt évben irányította a feltárásokat, viszont azon az állásponton van, hogy amerikai kollégája elmélete „távoli párhuzamokon” alapul. „Nagyon keveset tudunk a helyszínről, így Rami Arav elmélete egyaránt bizonyulhat helyesnek vagy tévesnek” – fogalmazott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.