Tölgyfa Gábor, a Nyírerdő Zrt. nyíregyházi erdészetének igazgatója az MTI-nek kedden elmondta: olyan módszerrel végzik a munkálatokat, hogy megóvják a talaj felső rétegét, az élőlényeket, valamint az őshonos elegyfákat és cserjéket. A természetszerű állapot megőrzése érdekében a fakitermelésnél például tiltják a fák vonszolását, hogy a talajfelszín bolygatását elkerüljék.
Eltűnt, majd visszatért a ritka nőszirom
Az erdészetvezető tájékoztatása szerint az egyik érintett, egyhektáros erdőrészen ez különösen fontos, hiszen ott a nyáron ismét kinyílt a magyar nőszirom. A fokozottan védett, április-májusban ibolyakék, lilásvörös virágokat hozó növény utoljára tíz évvel ezelőtt tenyészett a szóban forgó területen. Aztán – nem tudni miért – egy évtizedre eltűnt onnan a 10-30 centiméter magasra növő, fokozatosan szélesedő levelű, egyenes, hengeres szárán 3-4, míg oldalkocsányain 1-2 virágot hozó nőszirom, majd most újra megjelent.
Nem zavarják meg a mogyorós pele álmát
A Sóstói-erdőben ligeti csillagvirág, eperkegyöngyike, szálkás pajzsika, kétlevelű sarkvirág, bársonyos kakukkfű és persze hóvirág is található, amelyekre szintén vigyázni kell az erdőfelújítóknak. Csakúgy mint a az állatok, a menyét, a nyest, a görény, a mogyorós pele, a sün, a barna varangy és az erdei sikló élőhelyére.
Az erdő tölgyeseinek 80 százaléka egyébként már idős, 80 év feletti, elérte-meghaladta a vágásérettséget, hiszen sok helyen csak a törzsek maradtak meg az „állva halt” fákból. Az ilyen erdőrészeket érinti most a felújítás, de két helyen akácost is kitermelnek, míg egy fiatalabb állományban nevelővágást végeznek a jobb növekedés érdekében.
A kivágott fák helyére az erdőben gyűjtött kocsányos tölgy makkját vetik majd. És nemcsak sorvetést végeznek, hanem a nőszirom által újra birtokba vett területen például szórtan vetik a makkot, amivel a természetszerű állapotot szeretnék rekonstruálni.