Így terjed a vírus

Sikerült analizálni német kutatóknak, miért olyan fertőző a kanyaró: a vírusok a levegőben terjednek.

WA
2011. 11. 03. 15:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A langeni Paul Ehrlich Intézet (PEI) szakértői megállapították, hogy a tipikus kanyarós köhögés során az apró részecskék a környezetbe jutnak, az ott állók pedig belélegzik azokat. Világszerte 120 ezer ember hal meg évente a kanyaró következtében. „Megdöbbentő, hogy eddig nem volt részleteiben ismert, hogyan is jut a szervezetbe a vírus” – írják a kutatók a Nature című szaklapban megjelent tanulmányukban.

Az ismert volt, hogy a vírusok egy bizonyos receptor segítségével fertőzik meg a légutak sejtjeit. Ezek a vírusfertőzött sejtek aztán a nyirokcsomókon keresztül vándorolnak a szervekbe, ahol osztódnak. Az azonban, hogyan jutnak vissza a kórokozók a légutakba, hogy aztán kikerüljenek a környezetbe, eddig titok volt.

Michael Mühlebach, a PEI kutatója egyesült államokbeli, kanadai, szingapúri és franciaországi kollégáival fejtette meg a titkot: azonosították a felelőst a Nectin-4 nevű transzmembrán-proteint. „Ez a felismerés akár abban is segíthet, hogy jobban bevethessük a kanyaró vírusait a rákterápiában” – közölte a PEI. A tanulmányok ugyanis rámutattak, hogy az apró részecskék hatására csökkennek a tumorok: ha a tumorokban osztódnak, ezzel azok sejtjeinek halálát okozzák.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.