Kisbolygó közelít

Földsúroló kisbolygó megfigyelésére készül az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA, amikor a 400 méter átmérőjű égitest „alig” 325 ezer kilométerre repül el a Föld mellett november 8-án.

WA
2011. 11. 02. 14:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2005 YU55 katalógusjelű kisbolygót 2005. december 28-án fedezték fel. Az aszteroida rendszeresen vissza-visszatér a Föld közelébe, bár az idei „randevún” az elmúlt 200 év során a legközelebb „merészkedik” majd hozzá: a 324 600 kilométer a Hold és a Föld közötti távolság 85 százalékát teszi ki. Mindazonáltal a kisbolygó gravitációja nem gyakorol semmiféle hatást a Földre. Legutóbb hasonló méretű kozmikus objektum 1976-ban közelítette meg ennyire a Földet, a következő ilyen aszteroidára pedig 2028-ig kell várni – olvasható a PhysOrg tudományos hírportálon.

A világ legnagyobb rádiótávcsövével, a Puerto Ricó-i Arecibo Obszervatórium teleszkópjával tavaly végzett megfigyelések kimutatták, hogy a kisbolygónak majdnem tökéletes gömbalakja van. Lassan forog, keringési ideje 18 óra. A látható fény tartományában felülete koromfekete. Földközelsége idején a NASA Deep Space Network rendszerének goldstone-i 70 méteres antennájával, valamint az Arecibo Obszervatórium teleszkópjával végeznek megfigyeléseket. Az aszteroida követését november 4-én kezdik Gondstone-ban. Kezdetben két órán át figyelik a kisbolygót, majd 6-a és 10-e között a megfigyelések idejét napi négy órára növelik. Az arecibói teleszkópon november 8-án kezdik a megfigyeléseket, amikor az aszteroida a legkisebb távolságra lesz a Földtől.

A NASA kutatói a rendkívüli közelségnek köszönhetően olyan felbontású felvételeket remélnek készíteni, amelyeken egy képpont (pixel) terepi kiterjedése két métert tesz ki. Ily módon rengeteg adatot sikerülhet megtudni a kisbolygó alakjáról, felszínéről, fizikai tulajdonságairól. Mint a Magyar Csillagászati Egyesület honlapján olvasható, a legnagyobb közelítés idején az égitest Magyarország területéről nem figyelhető meg.

„Naplemente után, amikor az égitest csak közeledik, és túlságosan halvány, nagy távcsövekkel és érzékeny CCD-kamerákkal is roppant nehéz lesz a megtalálása. Egy nappal később, november 9-én éjfél előtt már jóval kedvezőbb helyzetben lesz az égitest a Kos és Halak csillagkép határán. Azonban ekkorra fényessége már mintegy 12,5 magnitúdóra csökken, így a még mindig gyorsan haladó aszteroida vizuális észleléséhez jóval nagyobb műszerekre lesz szükség, ráadásul a közelben tartózkodó telehold sem kedvez az észleléseknek” – hangsúlyozza az MCSE honlapja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.